2017 Kutlu Doğum Etkinlikleri

13 Nisan 2017 Perşembe

2017 yılı Kutlu Doğum Etkinlikleri “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temasıyla düzenlenecek. 14 nisan’da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılımıyla yapılacak basın toplantısı ile başlayacak etkinlikler nisan ayı boyunca devam edecek. Etkinliklerde hem peygamber efendimiz anılacak, o’nun örnek kişiliği anlatılacak; hem de güven toplumunun önemine dikkat çekilecek.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in mesajlarının gönülden gönüle ulaşması amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca 1989’dan bu yana 14-20 nisan tarihleri kutlu doğum haftası olarak kutlanıyor.

Her yıl toplumsal ihtiyaçlar göz önüne alınarak yeni bir tema belirleniyor; belirlenen tema doğrultusunda çeşitli etkinliklerle rahmet peygamberi anılıyor; o’nun yüce ahlakı ve üstün kişiliği üzerinde duruluyor.

Etkinliklerde; güven kavramı üzerinde durulacak; insanların birbirine olan güvensizliğinin toplumda nasıl büyük bir sorun teşkil ettiğine dikkat çekilecek. Belirli kesimlerce kasıtlı olarak din üzerinden oluşturulan güvensizlik konusu çeşitli etkinliklerde masaya yatırılacak, İslam dininin güven ve huzur toplumunu inşa ettiğine dikkat çekilecek.

Diyanet işleri başkanlığının düzenlediği kutlu doğum haftası etkinliklerinde “toplumun bütün kesimlerine ulaşılması” hedeflenecek.