'Aşk-ı Nebi' Temalı Sergi Ayasofya’da Açıldı

10 Nisan 2017 Pazartesi

Ayasofya bu yıl bir kez daha, peygamber aşkıyla hazırlanan hilye-i şeriflere ev sahipliği yapacak. 2017 yılı kutlu doğum etkinlikleri kapsamında hazırlanan sergi, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katıldığı törenle açıldı. 

Kutlu doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde, “Aşk-ı Nebi' temalı “Hilye-i Şerif sergisi, Ayasofya’da açıldı.Hazreti Muhammed'in vasıflarını ve ahlakını anlatan sergide, sanatçı Mehmet Çebi’nin koleksiyonundan 70 eser bulunuyor.

Sergi, kutlu doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde, kültür ve turizm bakanlığı ile diyanet işleri başkanlığı işbirliğiyle düzenlendi… açılış programına, başbakan yardımcısı numan kurtulmuş da katıldı.

Diyanet işleri başkanı mehmet görmez ise tarihimizdeki bazı yanlış okumalara değindi; “Bizim tarihimiz Hz. Muhammed’e olan sevgimiz üzerinden okunur” dedi;

"Muhammed Mustafa sevgisi bu milletin zihnine nakşedilmiş bir sergidir.  Biraz sonra açacağımız sergi hilye-i saadetten oluşuyor. Hilye, peygamberimizin güzel ahlakını ve yaratılışını, Hz. Alinin rivayetiyle, lisanıyla tasvir etmiş çok güzel eserler. Ayasofya’ya astığımız her hilye-i saadeti bu hafta içerisinde İdlib’de kimyasal silahlarla can veren o masum yavrulara birer fatiha olarak gönderiyorum.”

Ayasofya’daki Hilye-i Şerif sergisi, kutlu doğum haftası etkinlikleri boyunca ziyaret edilebilecek.