Devrim Otomobiline Detaylı Bakım

8 Mart 2018 Perşembe

Türkiye’nin ilk yerli otomobiliydi devrim. İlginç bir üretim ve test hikayesinin ardından seri üretimi yapılmadı. 57 yıl önce üretildiği yerde, Eskişehir’de sergilenen devrim, detaylı bir bakım ve onarımdan geçirildikten sonra tekrar ziyaretçilerini beklemeye başladı.

Bugün o özlemin giderilmesi için önemli adım atıldı, yerli otomobilin üretilmesi için süreç başlatıldı. Ancak, Türkiye’nin ilk yerli otomobili olarak planlanan ancak, şaşırtıcı gerekçelerle üretimine geçilmeyen devrim’in yeri bir başkaydı.

57 yıl sonra titiz bir bakım ve onarımdan geçirilerek tekrar sergilenmeye başlandı

Eskişehir'de kurulu türkiye lokomotif ve motor sanayii aş tesislerinde Türk mühendis ve işçileri tarafından 1961 yılında zor şartlarda üretilen 2 devrim otomobilinin depolarına, fabrikada manevra yaparken kullanılması için birkaç litre benzin konmuştu.  Asıl ikmal Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in araçları test etmesinden önce yapılacaktı. Ancak, eskortlar eşliğinde meclise getirilen biri siyah biri beyaz olan arabalara, o günün heyecanıyla benzin konması unutuldu. Son anda durum farkedildi. Beyaz olanda biraz benzin vardı ama o anda meclisten çıkan Cemal Gürsel, diğer araca bindi.

Benzini olmayan siyah devrim ancak 100 metre gidebildi. Gürsel, beyaz araca geçmeden önce o ünlü sözü söyledi. Ertesi gün bütün gazetelerin söz birliği etmişçesine “ 100 metre gidip bozuldu “ başlığını attılar, alaycı ifadeler kullandılar. Kısa zamanda ortaya çıkarılan bu başarı öyküsü, birkaç dakikada tarihe gömüldü.

Ve şimdi Eskişehir’deki Tülomsaş tesislerinde sergilenin türkiye'nin ilk yerli otomobili devrim, 57 yıllık süreçte ilk kez kapsamlı bakımdan geçirildi. Detaylı ekspertiz, demonte işlemleri, motor ve şanzıman tadilatı, iç kabin tadilatı, gövde, boya tadilatı ve montaj olmak üzere altı aşamada bakımdan geçirilen otomobil, yeniden ziyaretçilerin izlenimine sunuldu.

Uzun ve kısa farları ayakla çalışan, kontak anahtarı ve manuel olarak da çalıştırılabilen devrim, saatte maksimum 140 kilometre hız göstergesine sahip. Devrim'e güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor, otomobilin aküsü sökülüyor. 5 aylık bakım döneminin ardından tekrar ziyaretçilerini beklemeye başlayan otomobili, yılda yaklaşık 100 bin kişi ziyaret ediyor.