Diyanet’in Din İstismarını Önleme Paneli

9 Mayıs 2018 Çarşamba

FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütlerinin din istismarını önlemek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nın seferberliği sürüyor. Bu anlamda bir özel program da Samsun’da düzenlendi. Diyanet İşleri başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, "İstismarcı terör örgütlerine karşı halkımız uyanık olmalı, biz de bu konuda destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Terör örgütlerinin din istismarını önlemek. Toplumu bilinçlendirmek için yola çıkıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye’nin dört bir yanında adeta bir seferberlik halinde “Din İstismarını Önleme” panelleri düzenliyor. 

"Din üzerinden istismara yeltenerek insanların Allah inancı, ibadet algıları hatta peygamber tasavvurları zedelendi. Zekatımız, sadakamızla öğrencilerimizi, çocuklarımızı, dini hayatı toplumsal hayatla buluşturduğumuzu zannederken aslında bir taraftan toplumumuzun, milletimizin, vatanımızın içinin oyulduğunu göremedik."

Samsun’da düzenlenen panele katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire başkanı Sedide Akbulut, dini istismar eden terör örgütlerinin, İslam’a ve müslümanlara verdiği zarara dikkat çekti;

Akbulut: Milletimizin dikkatli olmasına yönelik yoğun çalışmalar yapıyoruz

"FETÖ en çok dine zarar verdi. Din tahribatı yaptı evet, devletin yapısına, işleyişine paralel devlet yapılanması diyoruz ama gerçekten toplumun din duygusuna da ciddi zararı oldu. Bununla dine olan güven de sarsıldı. Yani insanımız din adına toplanan paralarının, din adına bir araya gelinip yapılan sohbetlerin etkisiyle 'biz dinle aldatıldık' söylemi daha çok yaygın." İşte bir daha bu acının yaşanmaması için Diyanet İşleri Başkanlığı toplumu aydınlatıyor.

"Halk, din görevlileri aracılığıyla bizzat uyanacak, uyandırılacak ve yanlış neredeyse kendisi görecek. Biz toplumdaki acıma ve merhamet tarafında dikkatli olmalıyız biz acıyacağız merhamet edeceğiz mağdur olanlara karşı ama uyanık olacağız. Öncelikle din görevlilerimize bu konuyla ilgili ciddi verileri ellerine vererek cemaatlerini uyarmalarını sağlayacağız. Akabinde üniversite gençliğimize hem DEAŞ hem FETÖ yapılanmasını anlatacağız, sivil toplum örgütleriyle buluşarak buradaki amacımız vurgulanacak, ardından halka açık konferanslarla halkımızın bu konuda farkındalık bilincini artırmayı hedefliyoruz.

Düzenlenen panel, seminer ve konferansların öncelikli amacı, karanlık hedefleri olan terör örgütlerine karşı insanları bilinçlendirmek. 

"Tarih var olduğu sürece İslam dini yeryüzünde olduğu sürece bu oyunlar bu tehlikeler devam edecektir. Onun için aslında Diyanet İşleri Başkanlığı olarak derdimiz, FETÖ, DEAŞ ve PKK gibi örgütlere karşı halkımızda bilinç oluşturmak, bu örgütlere karşı ilkeler, ölçüler, kıstaslar göstererek ufuklarını açmak ve yanlışı idrak edebilmek."