Engellilere Bir Hizmet Daha

8 Kasım 2017 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı İslam'ın aydınlık mesajını toplumun bütün kesimlerine ulaştırmak için gece gündüz çalışıyor. Engelli vatandaşlara yönelik hizmetleriyle dikkat çeken Diyanet, şimdi de 'Engelli İlmihali' hazırlıyor.

Yapılan araştırmaya göre, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini engelli vatandaşlar oluşturuyor. Sürekli hastalığı olan, ortopedik, görme, işitme ve zihinsel engelli yaklaşık on milyon insan var. Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda engelli vatandaşlara yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı. Kur’an kursları açıldı, görme ve işitme engelli vatandaşlara Kur’an-ı Kerim eğitimi başta olmak üzere dini eğitim imkanı sağlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı 'Engelli Bireyler ve Süreğen Hastalar İlmihali' Hazırlıyor

Engelli vatandaşlara yönelik önemli bir hizmet de dini yayıncılık alanında. Braille alfabesi ile hazırlanan Kur’an-ı Kerim ve meali, öğreniyorum serisi, hadislerle islam, temel dini bilgiler dualar; işaret diliyle hazırlanmış dini kavramlar sözlüğü ve din eğitimi serisi gibi çok sayıda yayın engelli vatandaşların dini eğitimlerini kolaylaştırıyor. Diyanet işleri başkanlığı bu yayınlara bir yenisini daha ekledi. “Engelli İlmihali” hazırlanıyor. 

Kurul uzmanları tarafından öncelikle engelli vatandaşların ibadetlerini yerine getirmede karşılaştıkları sorunlar ve zorluklar tespit edildi. Ardından çözüm yolları üzerinde duruldu.

2018 yılında tamamlanması planlanan 'Engelli İlmihali', engel guruplarına göre altı farklı kitapçık halinde set olarak hazırlanacak. Bilgisayar ortamına aktrılacak ve mobil uygulama olarak da erişim sağlanabilecek.