“Asrın Afeti” belgeseli Diyanet TV’de yayınlandı…

8 Şubat 2024 Perşembe
“Asrın Afeti” belgeseli Diyanet TV’de yayınlandı…

“Asrın Afeti” belgeseli Diyanet TV’de yayınlandı…

Diyanet TV, 6 Şubat'ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin seneyi devriyesi münasebetiyle özel bir belgesel hazırladı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan büyük depremlerin yıldönümünde Diyanet TV, deprem şehitlerini anmak için belgesel hazırladı. “Asrın Afeti” adlı belgeselde deprem gerçeğine dikkat çekilirken yaşadığımız felaketin yıldönümünde deprem şehitlerimiz bir kez daha anıldı. Kapsamlı bir şekilde hazırlanan belgeselde deprem bölgesinde yaşananlar ele alındı. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşanan acıların anlatıldığı ve Türkiye’nin bu acıları sarmak için hâlâ devam eden mücadelesine dikkat çekilen “Asrın Afeti” belgeselinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da konuştu. 

Deprem zamanı devletin ve milletin el ele olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, o günlere “Çaresizlik arttıkça umut da çoğalıyordu. Yardımlaşma ve dayanışmada ihsan bilinci çok önemlidir.” sözleriyle dikkat çekti. 

Başkan Erbaş sözlerine şöyle devam etti:

“Mümin, Muhsin insandır. İşini güzel yapan insandır. İşini, Allah’ın onu gördüğü bilinciyle yapan insandır. Dolayısıyla paylaşmanın Mümince bir ahlakı vardır. Bu bakımdan Mümince paylaşmak gizli ve açıktan bollukta ve darlıkta Allah için yalnız Allah'ın rızası için verebilmektir. Biz 6 Şubat depremlerinin ardından bunun en güzel örneklerini gördük. Milletimiz “asrın felaketi”nde asrın dayanışma ve paylaşma ahlakını sergilemiştir. Hiçbir karşılık beklemeden her türlü imkanını seferber etmiş. Yalnız Allah'ın rızasını gözeterek depremzede kardeşlerimizin yardımına koşmuştur. İhsan bilinciyle paylaşma ahlakı budur. Bunun içerisinde isar ruhu vardır. Kardeşini kendine tercih etme bilinci vardır. Kardeşinin derdini kendi derdi gibi görme vardır. Depremin sebep olduğu yaralar henüz tam anlamıyla sarılabilmiş değil. Bu nedenle oradaki kardeşlerimize yardım etmeye devlet ve millet işbirliği içerisinde devam etmeliyiz. Tek bir kardeşimizin sıkıntısı ve derdi kalmayınca kadar buna devam etmeliyiz.”