Başkan Görmez Gana Ticaniyye Konseyi Başkanı’nı Kabul Etti

8 Mayıs 2015 Cuma

Ganalı Müslümanlar Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Afrika’daki Müslümanların durumu hakkında bilgi alan Başkan Görmez ve Ganalı misafirleri birlikte İslam dünyasının geleceği için dua etti.

 

 

 
Dünya Müslümanları ile temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gana Ticaniyye Konseyi Başkanı Abul Faidi Abdulai Ahme Maikano ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
 
Başkan Görmez, ziyaret sırasında Afrika Müslümanlarının yaşadığı sorunları hatırlattı; Afrika’da İslami hassasiyetin yeniden yükselmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi:“Sömürgeler, işgaller özellikle fakirlik gibi sorunlarla uzun süre boğuştular. Tam bunların üstesinden gelmek için çaba gösterirken İslam’ın bazı temel değerlerini bidat ve hurafe ilan eden bir takım yeni dini anlayışların Afrika’ya sirayet etmiş olması üzücüdür. Tabi Afrika’daki Müslüman kardeşlerimiz çok büyük imtihanlardan geçtiler. Şimdilerde ise imtihandan geçmek için büyük bir mücadele veriyorlar. Bu mücadeleden dolayı memnuniyet duyuyorum.”
 
Aynı zamanda bölge imamları başkanlığını da yürüten Maikano ise, Başkan Görmez’e kabulünden dolayı teşekkür etti, ziyaretlerinin amacını anlattı:
 
“Biz buraya bir ticaret ya da iş için gelmiyoruz, tevhit için geliyoruz. Tarihi asla unutmamalıyız. Osmanlı Devleti İslam’ın doğudan batıya yayılmasına vesile oldu. Biz Diyanet İşleri Başkanıyla tanışalım, ilişkilerimizi güçlendirerek devam ettirelim diye buraya geldik. Afrika’da Müslümanların onurlu duruşunu inşa etmek ve Gana'da İslam’dan kaynaklanan bir barış ortamının oluşması için buradayız.”