Bu Yıl ki Fitre Miktarı En 15 TL

8 Haziran 2016 Çarşamba

Aynı zamanda bir yardımlaşma ve paylaşma ayı olan Ramazan’ın önemli ibadetlerinden biri de fitre sadakası… Bu yıl bir kişi için en az 15 lira fitre vererek ihtiyaç sahiplerini sevindirmek gerekiyor. Peki bu ibadetin önemi ne? İşte yanıtı… 

"Fitre bu sene itibariyle Din İşleri Yüksek Kurulumuz tarafından 15 lira olarak belirlendi."

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Cenksu Üçer’in açıkladığı bu rakam en düşük fitre miktarı. Ancak, herkesin vermekle yükümlü bulunduğu fitre miktarı farklı… 

"En az 15 lira en az 15 lira bu şu demek diyelim ki siz günlük bir kişinin 2 öğün en az 2 öğün günde yiyebileceği şeyi ifade ediyor onun için en alt sınırı asgari sınırı 15 lira diyelim ki siz günde 100 liraya doyuruyorsunuz karnınızı sizin için 100 lira bu anlamda herkesin kendine özel bir fitre miktarı var ve herkes onu kendisi belirleyecek bunun hesabı da 2 öğün ben karnımı kaç liraya doyururumu esas alacak ve ona göre herkes kendi durumuna göre bu fitreyi belirleyecek."

Bir kişi iki öğünde kaç liralık harcama yapıyorsa, her bir aile ferdi için de o kadar fitre vermesi gerekiyor. Fitre sadakasını Ramazan bayramına sağlıkla selametle ulaşan her müslümanın vermesi vacip. 

"Hayatta olan her fert için veriliyor. Kaç lira veriliyor 15 lira veriliyor mesela siz 3 kişiyseniz nihayetinde o duruma göre işte 45 lira 5 kişiyseniz ama o en az miktarı diye onu belirtiyoruz. Hayatta olan her aile ferdi için zengin olan hali vakti yerinde olan aslında herkesin vermesi gereken bir miktar bu."

Peki fitre ya da fıtr sadakası kimlere verilir?

"Fitrenin ve zekatın şöyle bir mantığı var yaşadığınız en yakın çevrenizden en yakın akrabalarınızdan en yakın çevrenizden başlayarak dışarıya doğru vermek esas o anlamıyla en yakınımızdaki muhtaçlardan başlayarak vermek en doğrusu."

Fitre Sadakasının Ramazan Bayramından Önce Verilmesi Gerekiyor

Ve önemli bir uyarı... Fitre sadakasını; Tutulan oruçların taçlandığı mübarek ramazan bayramına girmeden vermek gerekiyor.

"Bayrama erişmiş olmaktan dolayı verdiğimiz bir şey bu bayram namazına gitmeden önce en geç fakirleri sevindirmemiz gerekiyor."