'Diyanet Gündemi'nde 'Dijital Dini Yayınlar' konu başlığı ele alındı...

4 Haziran 2021 Cuma
'Diyanet Gündemi'nde 'Dijital Dini Yayınlar' konu başlığı ele alındı...

"Diyanet Gündemi"nde "Dijital Dini Yayınlar" konu başlığı ele alındı...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Diyanet Gündemi" programında Dijital Yayınlar Daire Başkanlığının faaliyetleri ele alındı.

"Dijitalleşmenin Önemi ve Dijital Dini Yayınlar" konu başlığının ele alındığı programa Dijital Yayınlar Daire Başkanı Lokman Arslan konuk oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığının dijital yayıncılıktaki başarısına dikkat çeken Dijital Yayınlar Daire Başkanı Lokman Arslan "Özgün tasarım ve zengin içeriğimizle web sitelerimiz aracılığıyla doğru dini bilgiye erişim sağlıyoruz." dedi. 

Dini yayınların internet kullanıcılarıyla buluşturulduğu "yayin.diyanet.gov.tr" sayfasına dikkat çeken Arslan şu ifadeleri kullandı: 

Oku, Dinle, İzle

"Sayfamızda özgün bir tasarım yapıldı. Kullanıcı dostu olması gözetildi. Uzun vadede Diyanet İşleri Başkanlığımızın yayınları için bir çeşit arşiv olması ilkesi gözetildi. İnternet kullanıcıları "Oku" "Dinle" "İzle" başlıklarıyla doğru dini bilgiye sayfamızdan ulaşabilirler. "Oku" bölümünde kitaplarımıza erişim mümkün. Yeni teknolojilere uygun e-kitapları farklı formatlarda yükledik. Diyanet İşleri Başkanlığımızın çok sayıda süreli yayını var. Bu dergilerden seçtiğimiz makaleler sitemizde bulunuyor. Diyanet TV'den istifade ederek hazırladığımız videolarımız var. Sayfamıza özel hazırladığımız Kur'an-ı Kerim tilavetleri, hatm-i şerifler, Kur'an-ı Kerim mealleri var. Hem görme engelli kardeşlerimiz için hem de kullanıcıların radyo dinler gibi dinleyebilecekleri sesli kitaplarımız ve seçme makalelerimizin seslendirilmiş hali sitemizde mevcut."

"Kur'an Kelimeleri Ansiklopedisi" "Diyanet Kitaplık" çalışmaları hakkında bilgi veren Arslan, şöyle devam etti:

" 'Diyanet Kitaplık'ın birinci sürümü yapılmış durumda, cep telefonu, tablet gibi aygıtlarda kullanabileceğimiz bir uygulama. Biz de içerik ve kitapları oraya uygun hazırladık. 'Kur'an Kelimeleri Ansiklopedisi' de 10 editör ve 100'ü aşkın ilim insanının katkılarıyla Kur'an-ı Kerim'de geçen her bir kelime tek tek 'İslam dini gelmeden önce bu kelime Arapça'da hangi anlamda kullanıldı?' 'İslam diniyle birlikte bu kelime hangi terimsel anlamı kazandı?' 'Sonraki kültürel dönüşümlerde bu kelime anlam değişimine uğradı mı?' soruları açıklanarak süreçleri ve tarihi boyutlarını ihtiva edecek şekilde anlatacak bir ansiklopedi çalışmasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu konuyla ilgili benzer kitapları var, bu da böyle bir kitap olacak. İki yıl gibi bir sürede bu eser ortaya çıkacak."

"Diyanet Gündemi" Arif Bildirici'nin sunumuyla her Cuma saat 21.30'da Diyanet TV'de...