Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Filistin temasları devam ediyor

19 Mayıs 2015 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Filistin temasları devam ediyor. Ziyaretlerini Batı Şeria’da sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, El Halil kentinde Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanı Şeyh Yusuf  Edais ve binlerce Filistinli tarafından karşılandı. Filistinliler’in yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Görmez, resmi ziyaretlerinin ardından kalabalık eşliğinde öğle namazı için Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup  ve Hz. Yusuf peygamberlerin makamlarının bulunduğu Hz. İbrahim Camiine geçti.

Namazın ardından kendisini bekleyen kalabalığa hitap eden Başkan Görmez, “Kudüs sevdalıları! Hz. İbrahim Peygamberin komşuları, sevgili Filistinli kardeşlerim hepinizi selamlıyorum. Filistin meselesi sadece siz Filistinli kardeşlerimin değil, Türk halkının da kalplerinin derinlerinde hissettiği bir meseledir" dedi.

El-Halil şehrinin bir hapishane haline dönüştürülmesinin Müslümanların ayıbı olduğunu kaydeden Başkan Görmez, şöyle devam etti:

“Ümmetin izzetini Filistinliler taşıyor”

Hz. İbrahim’in huzurunda Filistinli çocuklarla birlikte olmaktan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Filistinliler hiçbir zaman üzülmeyecekler. Bilsinler ki asıl ümmetin izzetini onlar taşıyorlar. Yüce Rabbimizin buyurduğu gibi üzülmeyin, gevşemeyin eğer mümin iseniz en yücesiniz.

"Filistinliler Hz İbrahim'i temsil ediyor. İbrahim'i yakmayan ateş, Filistinli kardeşlerimizi de yakmayacak"

Hz. İbrahim başlı başına bir ümmetti. O Anadolu'da dünyaya geldi ama Nemrut tarafından nihayette yakılmak istendi. Yüce Rabbimiz onu yakacak olan ateşe hitaben İbrahim'e serin ol buyurdu. Ateş onu yakmadı. Filistinli kardeşlerim şunu iyi bilsinler ki, onlar Hz. İbrahim'i temsil ediyorlar. İbrahim'i yakmayan ateşler Filistinli kardeşlerimizi de yakmayacak. O hiç kimsenin kendisine iman etmediği bir zamanda Rabbim bana salih bir evlat ver dedi ve bir tek evlat ile bir ümmet kurdu. Yüce  rabbimiz ona hem İsmail’i hem İshak'ı, İshak'a Yakup’u Yakup’a da Yusuf'u verdi. Bütün peygamberler o soydan geldi yıllar sonra İbrahim’in soyundan efendimiz dünyaya geldi.

"Hz. İbrahim’in mezarını dahi bir hapishaneye çeviren düşünceyi önce Allah'a şikayet ediyorum sonra bütün insanlığa ilan ediyorum”

Sizler bugün Hz İsmail'in Hz Muhammed Mustafa'nın sevgisini yüreklerinizde taşıyorsunuz. Hiçbir zaman yese ümitsizliğe düşmeyeceksiniz. Şehre girdiğimde sanki hapse girmiş gibi his uyandı. Bunu ebediyen unutmayacağım. Bu, Müslümanlar için bir ayıptır. Hz. İbrahim’in evlatlarına da ayıptır. Peygamberlerin babası Hz. İbrahim’in mezarını dahi bir hapishaneye çeviren düşünceyi önce Allah'a şikayet ediyorum; sonra bütün insanlığa ilan ediyorum. Torunlarının Hz. İbrahim’in makamına girmek için hapishane modeli bir yerden geçmesi nasıl bir şeydir, bu nasıl bir duygu, bunları kalplerimizi derinlerinde hissettik. Bu asla kabul edilemez.

"Allah yeniden İslam ümmetine izzeti, Filistin Halkına da özgürlüğü nasip edecektir inşallah"

Bugün İslam ümmetinin yeniden yüce değerlere, miraca çıkması gerekiyor; ama Mescid-i Aksa’sız miraç olmaz. Bin yıllar sonra bütün peygamberlerin babası, atası Hz. İbrahim’in huzurunda Rabbime niyaz ediyorum. Allah yeniden İslam ümmetine izzeti, Filistin Halkı'na özgürlüğü nasip edecektir inşallah.

"Şunu unutmayın şartlar ne olursa olsun hürriyet, özgürlük sizin kalplerinizde ve zihinlerimizde var olandır"

Türkiye’de yaşayan her kardeşimizin kalbinde Filistin’in, Aksa'nın,  Kudüs'ün, sizlerin çok özel bir yeri var, unutmayın. Hapishanede yaşayan Yusuf  mu; yoksa sarayda yaşayan firavun mu özgürdür? Şunu unutmayın şartlar ne olursa olsun hürriyet, özgürlük sizin kalplerinizde ve zihinlerimizde var olandır.

"Filistinliler'in kalplerini ve akıllarını birleştirerek birlik içinde hareket etmesi elzemdir"

Yeryüzünde Filistinli kardeşlerimiz kadar artık özgürlüğü hak eden, başkenti Kudüs olan başka bir millet bilmiyorum. Önemli bir  şart var. O da daima birlik ve beraberlik içinde olmanız gerekiyor. Kalpleriniz arasında ayrılık olmasın.