Diyanet TV'den 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ne Özel Belgesel...

17 Mart 2023 Cuma
Diyanet TV'den 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ne Özel Belgesel...

Diyanet TV'den 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ne Özel Belgesel...

Diyanet TV "18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü"ne özel bir belgeseli ekranlara getirecek.

"Çanakkale Cephesinde İmamlar" belgeselinde Çanakkale Zaferi'nde gazi ve şehitlik mertebesine ulaşmış din görevlilerinin hayatları ve cephe hatıraları torunları ve alanında uzman akademisyenler tarafından izleyiciye aktarılacak.

Dört sene süren kapsamlı araştırma ve çalışmalar sonucu hazırlanan "Çanakkale Cephesinde İmamlar" belgeselinin; on kişilik bir ekip tarafından on üç günde çekimleri tamamlandı.

Çanakkale Deniz Zaferi'nde 1914 Ordu Salnamesi (Ordu Yıllığı) kayıtlarında 41 imam, 322 tabur imamı, 89 alay imamı ve 13 alay müftüsü olmak üzere toplam 465 din görevlisinin yer aldığı bilgilerine ulaşıldı. Belgeselde, Osmanlı ordusunda subay olarak görev yapan tabur imamı, alay imamı ve alay müftüsü kadrolarında görev yapan isimler; yakınları ve tarihçiler tarafından anlatılacak.

1930’lu yıllara kadar ordu içerisindeki tabur/alay imamlığı kadrosu devam etmiş, daha sonra bu kadro kapatılmıştır. Günümüzde Türk ordusu içerisinde “Din İşleri ve Moral Subayı” kadrosu yeniden tanzim edilmiştir.

Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına hazırlanan belgeselde kendilerine emanet edilen “Vatan, Bayrak, Ezan, Namus” düşüncesiyle Mehmetçiklerle birlikte omuz omuza mücadele eden ve kimlik bilgilerine ulaşılabilen tabur/alay imamlarının günümüzdeki yakınları ile irtibata geçildi. Aile büyükleriyle röportajlar alınarak ellerindeki görsel fotoğraf ve madalyalar kayıt altına alındı.

Belgeselde; Çanakkale'deki din görevlilerinin savaş seferberliğinde hem en ön safta hem de cephe gerisinde askerlerin yanı sıra savaştan etkilenen halkın da moral ve motivasyonunu güçlendirdiğine dikkat çekildi.

"Çanakkale Cephesinde İmamlar" ilk bölümüyle 18 Mart Cumartesi günü saat 21.30'da Diyanet TV'de...