Diyanet TV'den engelliler haftasına özel yayınlar...

11 Mayıs 2022 Çarşamba
Diyanet TV'den engelliler haftasına özel yayınlar...

Diyanet TV'den engelliler haftasına özel yayınlar...

"Güvenle İzleyin" yayın anlayışıyla yayın hayatına devam eden Diyanet TV, programlarında 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na özel içerikleri izleyiciyle buluşturuyor.

Engellilere yönelik pek çok yayını izleyiciyle buluşturan Diyanet TV'nin fikir programı "Farklı Bakış"ta "Engellilik ve Din" konu başlığına dikkat çekildi.

Prof. Dr. Mithat Eser'in konuk olduğu programda "Kur’an’da bedensel veya zihinsel engellilere dair bir ayet var mıdır?" "Kur’an’da bu konuda bir delil, işaret bulmak mümkün müdür?" " "Engelli sahabeler, engel durumları ve Peygamber Efendimiz’in kendileriyle ilişkileri nasıldı?" sorularına cevap verildi.

Kur'an'da engellilerle ilgili ayetlere dikkat çeken Eser, şöyle konuştu:

"Kur'an-ı Kerim'de iki ayet-i kerime var. Allah, engelli olanlara birtakım ruhsat ve muafiyetler öngörmüş. Hasta olana ibadet konusunda sıkıntı yoktur. Fiziksel engelliye bir sıkıntı söz konusu değildir. Aslında doğrudan engellilerle ilgilidir. Onun dışında işaret diyebileceğimiz birkaç husus var. Hz. İsa'nın görme engellileri iyileştirebilmesi bizim için bir işaret. Bunun üzerinde düşünmek lazım. Yakup aleyhisselamın gözlerinin tekrar görür hale gelmesi. Bunlar, engellilik konusunda işaretlerdir. Engellilik konusunda bize yol gösterici ayetler içerisinde sayılabilir. İslam Hukuku, engellilerin haklarını ve toplumsal hayatlarını koruyan bir hukuktur. Diyanet İşleri Başkanlığımızın engellilere yönelik pek çok yayını var."

Programda engelli sahabilerle ilgili çalışmalarına dikkat çeken Eser, şöyle konuştu:

"Umeyr B. Amr isimli sahabi, Huneyn Savaşı'nda ayağını kaybetmiş. 'Ayağın, senden önce cennete gitti.' diyor Peygamber Efendimiz. Bu, güzel bir ifadedir. Engellilere verilen bir müjdedir. Ukkaşe El Ganemi Hazretleri, Uhud Savaşı'nda burnunu ve kulaklarını kaybetmiş. 'Allah yolunda duyularını kaybeden birisin.' diyor Efendimiz." 

"Farklı Bakış" her Pazartesi saat 22.00'de Diyanet TV'de...