ESTÜ Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi dualarla açıldı

9 Temmuz 2024 Salı
ESTÜ Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi dualarla açıldı

ESTÜ Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi dualarla açıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yapımı tamamlaman ESTÜ Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) 2 Eylül Kampüsü’nde ESTÜ Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yaklaşık 10 üniversite kampüsünde de cami inşaatlarının devam ettiğini ve Türkiye’de neredeyse camisi olmayan üniversitenin kalmadığı bilgisini paylaştı.

Medeniyetimizde bilimsel çalışmalarla manevi çalışmaların birlikte yürüdüğünü belirten Başkan Erbaş, ilim tarihimize bakıldığında ‘dini ilimler’, ‘din dışı ilimler’ diye bir tasnifin bulunmadığını aktararak, “Hepsi dini ilim bizim için. Yani tefsir, hadis, ilahiyat fakültelerindeki o ana bilim dalları dediğimiz bölümler ne kadar dini ilimse mühendislik fakültesi de bizim için dini ilimdir. Mühendislik fakültesinde okutulan o bilgiler dini ilimdir bizim için. Astronomi, matematik, fizik, kimya o kadar dini bir ilimdir. Çünkü insanlığın faydasına olan her şey bizim için dinidir.” dedi.

Hz. Peygamberin “İnsanların en hayırlısı insanlara fayda olanlardır.” buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, öğrencilerin üniversitelerde insanlara faydalı olmak için yetiştiğini söyleyerek, tarihimizde hem dini konularda hem bilimsel konularda zirve isimler olan İbn-i Sina, Farabi, Akşemseddin, Mimar Sinan gibi alimlerin örnek alınmasının önemine değindi.

Camilerin “ölmez eserler” olduğunu belirten Başkan Erbaş, amel defterini sevapla doldurmayı amaç edinmek gerektiğine vurgu yaptı.

“Aramıza fitne fesat ekmek isteyenlere fırsat vermeyelim”

Başkan Erbaş, birlik, beraberlik içerisinde olunduğunda nice güzel eserlerin ortaya çıktığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Yeter ki birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun, yeter ki aramıza fitne fesat ekmek isteyenlere fırsat vermeyelim. Fitne olursa, huzur, mutluluk, barış olmaz. Biz her zaman iftihar ederek dinimizin isminin anlamını söylüyoruz. Ne diyoruz? İslam ‘barış’ demektir. Irkı, inancı ne olursa olsun, toplumda yaşayan farklı inançtan, farklı dinden olabilir, bu çok normaldir. Farklı ırktan, farklı düşünceden, farklı felsefeden insanlar olabilir, önemli olan herkes birbirinin inancına, birbirinin düşüncesine saygı gösterecek ve huzur içerisinde yaşayacak. Peygamberler tarihine baktığınız zaman bunu görürsünüz. Her Peygamber toplumda huzuru, mutluluğu, birlikte yaşama tecrübesini oluşturmaya çalışmıştır. Her Peygamberin görevi bu olmuştur. Düşüncelerin farklılıkları bizim için bir zenginliktir. Dolayısıyla inşallah bütün şehirlerimizde farklılıklarımızı zenginlik bilerek en güzel işler yapmayı Cenab-ı Hak hepimize nasip eylesin.”

Caminin ve Diyanet Gençlik Merkezi’nin hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Erbaş, camilerin sadece namaz kılınan bir yer değil, bir mektep, bir okul olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İstiyorum ki öğrencilerimiz gelsinler. Ellerinde kitap, camimizin duvarlarına yaslansınlar, kitap okusunlar. Camimizin kütüphanesinden istifade etsinler. Adeta bir huzur ortamı olarak camimizi kullanalım. Derslerde yoruldukları zaman dinlenmek için camimize gelsinler. Burada hocalarımız onları bekliyor. Akıllarına takılan bir soru olursa, ilmihalle, akaidle, çeşitli ibadetlerimizle, abdestle, namazla ilgili hocalarımıza sorsunlar. Kur’an-ı Kerim okumasını öğrenmemiş gençlerimizi camimizde hocalarımızdan Kur’an öğrenmeye davet ediyorum. Ne büyük bir fırsat, bu fırsatı iyi değerlendirelim.”

Başkan Erbaş, ESTÜ Camii ve Diyanet Gençlik Merkezi’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi’nin okuduğu duanın ardından cami ve gençlik merkezinin açılışı yapıldı.

Daha sonra beraberindekilerle camide öğle namazını kılan Başkan Erbaş, cami ve gençlik merkezinde incelemelerde bulundu.

Açılışa, Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak, Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Kahraman, I. Hukuk Müşaviri Selami Açan, Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın ardından, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan’ı ziyaret eden Başkan Erbaş, daha sonra TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Camii ve Kur’an Kursu’na giderek, burada incelemelerde bulundu.