Filistin'in En Küçük Gazetecisi: Janna Jihad

15 Mart 2017 Çarşamba

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından geçtiğimiz gün üçüncüsü düzenlenen uluslararası iyilik ödülleri sahiplerini buldu. Ödül alanlardan en dikkat çekici isim ise Janna Jihad. 10 yaşında olan Filistinli Janna muhabirlik yaparak bütün dünyada yaşanan zulmü duyurarak iyiliğe büyük katkıda bulundu.

Küçük gazeteci Janna Jihad, 2017 uluslararası iyilik ödülleri töreninin sürpriziydi. İsmi özel bir nedenle son güne kadar gizli tutuldu.

Janna, henüz 10 yaşında. Ramallah'a yakın Nabi Salih köyünde yaşıyor. İlkokul dördüncü sınıfa gidiyor.

Kendini 'gazeteci' olarak tanımlıyor. Sosyal medyayı kullanarak elindeki küçük kamera ile batı Şeria'dan tüm dünyaya bildiriyor. 

Jihad: “7 yaşındayken gazeteci olmaya karar verdim etrafımda ki olayların düzgün bir şekilde nakledilmesi için filistinli çocukların yaşadıklarını dünyaya duyurmak için gazeteci olmaya karar verdim.” dedi.

Janna, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından iyilik ödülüne layık görüldü. çünkü, küçük yaşına rağmen Filistinlilerin maruz kaldığı zulmü insanlığa duyurmak için canla başla çalıştı.

İyilik senin için ne demek diye sorulduğunda bakın Janna ne cevap veriyor?

“İyilik benim gözümde bütün dünyaya iyi davranmak. İyilik güzellik doğurur, sevgi doğurur, mutluluk hürriyet barış getirir, iyilik hiçbir şekilde katilin öldürmenin olmadığı bir dünya getirir.”

Janna’nın hayali çok iyi bir gazeteci olmak ve çocukların ölmediği bir Filistin’de yaşamak…