Kahramanmaraş’tan Acı Haber ve Münbiç'in Terörden Temizlenmesi

28 Haziran 2018 Perşembe

Terörle mücadelede Kahramanmaraş’tan acı haber geldi. Bir uzman çavuş ile bir korucu şehit oldu. Mehmetçiğin Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik temizlik kararlılığı ve operasyonlar da sürüyor. ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Mcgurk “Münbiç’te işbirliği için Türkiye’ye minnettarız” dedi. Irak’tan da önemli bir açıklama geldi. Başbakan İbadi, “Topraklarımızdan Türkiye’ye saldırılmasına izin vermeyiz, PKK silah bırakmalı” dedi.

Çatışmada bir uzman çavuş ile bir güvenlik korucusu şehit oldu

Acı haber Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinden geldi. Engizek Dağı kesiminde bölücü terör örgütü mensuplarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, bir uzman çavuş ile bir güvenlik korucusu şehit oldu. 3 kişi de yaralandı. Kuzey Irak’ta Avaşin-Basyan, ZAP bölgeleri ile yürt içinde Siirt kırsalına düzenlenen hava harekatlarında ise 8 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları, Münbiç’te beşinci devriye faaliyetini icra etti. 

TSK 5. devriyeyi gerçekleştirdi… ABD’den “Münbiç için minnetarız” açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından Fırat Kalkanı Harekatı ile Münbiç arasında kalan bölgede bugün 5'inci koordineli/bağımsız devriye faaliyeti düzenlendiği duyuruldu. Terör örgütü PKK-PYD’den temizlenecek olan Münbiç’te sağlanan anlaşmaya ilişkin ABD’den memnuniyet açıklamaları gelmeye devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Deaş’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett Mcgurk, münbiç konusunda “Türkiye ile iş birliği için minnettarız" dedi;

"Nato müttefikimiz ve koalisyon ortağımız Türkiye ile birlikte bölgede ve özellikle Münbiç civarında gerilimi düşürmek için yaptığımız işi takdir ediyorum. Türkiye ile Münbiç'te bir yol haritası çizdik. Onlarla müzakerelerimiz verimli ve üretken oldu. Bunun sürmesini bekliyoruz, bu iş birliği için minnettarız."

İbadi: PKK Silah Bırakmalı

Münbiç’teki gelişmeler dikkatle izlenirken, Irak’ın kuzeyinde PKK’nın ana karargahı Kandil’e yönelik operasyonlar da sürüyor. Bağdat’tan da önemli bir çıkış geldi. Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, ülkesindeki tüm silahlı grupların silah bırakmasını istedi. “Topraklarımız üzerinden Türkiye'ye saldırı yapılmasına izin vermeyiz.” dedi. “Terör örgütü PKK dahil ülkede bulunan tüm gruplar silahlarını bırakmalı. Kandil bölgesinde bir tırmanış var. Orası Irak, Türkiye ve İran üçgenidir. Yerli veya PKK gibi yabancı hiçbir grubun Irak topraklarını kullanarak komşu Türkiye'ye saldırı yapmasına izin vermeyiz."