Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin…

3 Mayıs 2019 Cuma

Kardeşliğimiz zekatla bereketlensin…

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), vatandaşların İslam'ın şartlarından biri olan zekât ibadetini yıl boyunca yerine getirebilmesi, mal varlığının hesaplanıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına yardımcı olabilmek amacıyla özel bir internet sitesi kurdu.

TDV tarafından "Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin" projesi kapsamında, kurulan "zekathesapla.tdv.org" internet sitesinde, "Nakit ve Gayrimenkul", "Zirai Mahsul", "Yer Altı Zenginlikleri" ile "Saime Hayvanlar" gibi başlıklarda mal varlıkları kalem kalem hesaplanarak yükümlünün vermesi gereken zekât miktarı belirleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile TDV, il ve ilçe müftülükleri, yurt dışı müşavirlik, ataşelik ve koordinatörlüklerin desteğiyle yapılacak çalışmada, camilerde din görevlileri tarafından zekât faaliyetiyle ilgili vaazlar verilip çeşitli çalışmalarla proje hakkında farkındalık oluşturulacak.

TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, “Bu yıl ramazanda infak kültürünün gündemde her zamankinden daha fazla yer alması ve vatandaşlarca zekât ibadetinin şartlarının doğru anlaşılması amacıyla kurumsal bir zekât çalışması yapacağız. ”dedi.

İnsanların yardım duygusunun daha bilinçli hale gelmesi amacıyla bu sistemin kurulduğunu vurgulayan TDV Genel Müdürü Polat, "FETÖ gibi halkımızın hem dini duygularını hem de maddi güçlerini sömüren yapılar üzerinden bu zekât müessesi çok ciddi bir şekilde sömürüldü. İnsanlarımızın zekâtları toplanarak hiç olmayacak yerlere akıtıldı, harcandı. Bu web sitesinde yine Din İşleri Yüksek Kurulumuzun uzmanlarıyla birlikte geliştirdiğimiz zekât hesaplama modülümüz var. Bu modül üzerinden halkımız altınını, gümüşünü, çiftçilerimiz zirai ürünlerini, nakit paraları olan kardeşlerimiz miktarını yazarak modüldeki türlere göre seçimlerini gerçekleştirecek ve ne kadar zekat vermeleri gerektiğini oradan öğrenebilecekler. Zekât özellikle dünya üzerinde kurumsal olarak yürütülen bir çalışma. Biz de insanlarımızın infak duyguları, bu kültür sömürülmesin diye halkımızı yine kurumsal bir yapı çerçevesinde bilinçlendirmeyi düşünüyoruz. “diye konuştu.