Mehmetçik Dua ve Tekbirlerle Sınıra Uğurlandı

7 Kasım 2016 Pazartesi
Mehmetçik Dua ve Tekbirlerle Sınıra Uğurlandı

Musul operasyonu ağır aksak ilerlerken, bölgedeki gelişmeler çerçevesinde Türkiye güvenlik önlemlerini artırıyor.. Sınır hattına askeri sevkiyat sürüyor. Çankırı’dan ikinci gurup, askeri birlik ve teçhizatın yola çıkarılması öncesinde duygusal görüntüler yaşandı. Mehmetçik dualar ve tekbirlerle yola çıktı…

Çankırı’dan Birlik ve Araçların Sevkiyatı Öncesinde Duygusal Anlar Yaşandı

Çankırı'da bulunan 28'inci Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcılığına ait zırhlı personel taşıyıcı  ve zırhlı personel taşıyıcılar ile çok sayıda askeri araç, vagonlarına yüklenerek sınır bölgesine doğru yola çıktı. Hareket öncesinde, Çankırı garından askerleri, komutanlar ve asker aileleri uğurladı...

Komutanlar, askerler ve aileleri hep birlikte dua etti. Bir grup üniversite öğrencisi, bölgeye giden askerlerin komutanına Türk bayrağı ve Kur'an-ı Kerim hediye etti. Duygusal anların yaşandığı vedalaşmanın ardından 30 vagon zırhlı araç ve askerleri taşıyan tren, tekbirler eşliğinde Çankırı Garı'ndan hareket etti.

Milli Savunma Bakanı Işık ve Kara Kuv. Komutanı Org. Çolak Sınır Hattındaydı

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’sa, daha önce Ankara ve Çankırı’dan sevkiyatın yapıldığı sınır hattındaydı. Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak’la birlikte askeri birlikleri ziyaret etti. 

Musul operasyonuyla ilgili konuşan Işık, Türkiye’nin öncelik verdiği konu musulların yurtlarından edilmemesi dedi ve operayonla ilgili hem diplomatik hem de askeri hazırlıkların devam ettiğiğini belirtti. 

Ikby Başkanı Barzani, Irak Başbakanı İbadi ile Görüştü

Bu arada, 17 ekim’den bu yana devam eden musul operasyonunda kentin güney ve batı bölgelerinde 12 köyü Deaş’tan geri alındı. Irak kürt bölgesel yönetimi başkanı Mesut Barzani, Musul operasyonunu Irak Başbakanı Haydar El-İbadi ile görüştü. Görüşmede musul'u kurtarma operasyonunun gidişatı, kentte deaş sonrası durum ve sığınmacı sorunu masaya yatırıldı. Ikby başkanlığı divan başkanı fuat hüseyin, peşmerge güçlerinin musul kent merkezine girmeyeceği konusundaki kararı yineledi.

Şii Nuceba Lideri Kaabi: İran Devrim Muhafızları Komutanı Süleymanı Irak’ta

Öte yandan İran’ın Irak’taki şii haşdi şabi başta olmak üzere şii milislere desteği konusunda açık bir itiraf daha geldi. Şii milis gücü Nuceba hareketi lideri Ekrem Kaabi, İran devrim muhafızlarının yurt dışındaki örtülü operasyonlarını yürüten komutanı Kasım Süleymani'nin Irak'ta bulunduğunu açıkladı. Kaabi, "İran, ilk Deaş saldırılarından itibaren bize destek verdi. İranlı sadece silah ve deneyimi değil aynı zamanda çok kişinin şehadetiyle kanını da verdi." ifadesini kullandı.

Tikrit’te Saldırılar

Irak’ın diğer bölgelerinde kanlı saldırılar da sürdü… Selahaddin vilayeti Tikrit bölgesindeki kontrol noktası yakınlarında gerçekleştirilen 2 intihar saldırısında 23 kişi öldü, 58 kişi yaralandı. Terör örgütü Deaş tarafından düzenlediği düşünülen saldırıda, şiilerin hedef alındığı ve ölenler arasında iran vatandaşlarının bulunduğu da öğrendildi.