Paraguay Büyükelçisi Peralta 'Sefirlerin Gözünden'e konuk oldu...

18 Ocak 2021 Pazartesi
Paraguay Büyükelçisi Peralta 'Sefirlerin Gözünden'e konuk oldu...

Paraguay Büyükelçisi Peralta "Sefirlerin Gözünden"e konuk oldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen her hafta farklı bir büyükelçinin konuk olduğu ve Türkiye'nin zenginliklerinin büyükelçilerin gözünden ele alındığı "Sefirlerin Gözünden" programına bu hafta Paraguay Büyükelçisi Ceferino Adrian Valdez Peralta konuk oldu.

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Sefirlerin Gözünden" adlı programda Türkiye'de büyükelçilikleri bulunan ülkelerin büyükelçilerinin gözünden Türkiye konuşuluyor. Büyükelçilerle yapılan sohbetlerde, büyükelçilerin ülkemiz hakkındaki düşünceleri, Türkiye'de yaşamanın onlara neler kattığı ele alınıyor.

Paraguay Büyükelçisi Peralta, konuk olduğu programda, Türkiye'nin Paraguay ile olumlu ilişkilerinin olduğunu şu sözlerle anlattı:

"Türkiye ve Paraguay'ın diplomatik ilişkilerinin geçmişi neredeyse yetmiş yıl öncesine dayanıyor. Bizler iki yıl önce büyükelçiliğimizi burada açtık. Aynı zamanda sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Paraguay'da ağırlamanın gururunu yaşadık. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ülkemizi ziyaretinde, Cumhurbaşkanımızla çok iyi düzeyde temasları oldu. Bu ziyaretin ardından ticari, siyasi ve hukuki alanlarda ikili işbirliklerimiz son derece gelişti. Zira bizler karşılıklı olarak birçok ziyaret gerçekleştiriyoruz. Özellikle de ticaret, kültür ve işbirliği alanlarında. Bizler, pandemi ile mücadele döneminde sağlık alanında Türkiye'nin Paraguay'a vermiş olduğu destekten dolayı Türkiye'ye çok müteşekkiriz. Paraguay için Türkiye uzak bir ülke değil. Aslında oldukça yakınız. Çok güzel geleneklerimiz var. İki ülke halkları olarak cana yakınız. Bizler de sizler gibi misafirperver bir milletiz. Geleneksel olarak birbirimize benzeyen birçok kültürel açıdan ortak noktamız var. Mesela bizler "terere" içiyoruz. Sizler de çay içiyorsunuz. Bu oldukça geleneksel bir yönümüz."

Türkiye'ye gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Büyükelçi Peralta sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'ye ilk ziyaretimi 2006 yılında gerçekleştirdim. O dönemde Protokol Genel Müdürlüğü görevini yönetiyordum. Dönemin Dışişleri Bakanı Leila Raşid’e eşlik etmiştim. Onun da kökeni gene bu bölgeye dayanır. Şahsım için şunu söyleyebilirim, ben en iyi rehber eşliğinde buraya gelmiştim. Zira Bakanımızın buradaki yakınlarıyla oldukça iyi ilişkileri vardı. İlk ziyaretim sırasında, bu kişiler bizi karşıladı. Geleneklerimiz birbirine çok benziyor. Uzun zamandır Hitit tarihi çalışıyorum. Geldiğimde Hattuşaş'ı da ziyret ettim. Böylesine zengin bir mutfak, İzmir, Kapadokya bunlar bizim lisede ders kitaplarından adını duyduğumuz yerlerdi. Şahsım için Türkiye'de bulunmak bir tarih kitabının içinden geçmek gibi bir şey. Burada bulunmaktan mutluluk duymamıza sebep olan şey, sadece Türk halkının göstermiş olduğu misafirperverlik değil. Bize duyduğu sevgisi. Ben ve eşim; bu gördüğümüz Türklerin bize gösterdiği dostluk nişanesi karşısında her gün gurur duyuyoruz. Buna bir ekleme yapmak gerekirse doğal güzellikleri, tarihi zenginliği bunların hepsi bizde, bir fanstastik kitabın içerisinde yaşıyor hissi uyandırıyor."

Programda, Türkiye’nin doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra Peralta'nın hayatı, mesleki tecrübeleri ve Türkiye’ye dair izlenimleri gibi konulara da değinildi.

"Sefirlerin Gözünden" her Pazar saat 13.00’te Diyanet TV’de…