Türkiye’de Dini Hayat Araştırmasının Sonuçları Masaya Yatırıldı

13 Mayıs 2015 Çarşamba

Türkiye’de Dini Hayat Araştırmasının ortaya çıkardığı veriler Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen çalıştayda ele alındı. Akademisyenler, bürokratlar ve Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri ülkemizdeki dini hayata dair görüşlerini bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumunun Diyanet İşleri Başkanlığı için yaptırdığı Türkiye’de Dini Hayat Araştırması, başkanlıkta düzenlenen çalıştayda ele alındı. Alanında uzman ilahiyatçılar akademisyenler, eğitimciler, bürokratlar ve Diyanet İşleri Başkanlığının temsilcileri bir araya geldi. Dini aidiyet, inanç, ibadet, dini bilgi, gündelik hayatın dinle ilişkisi ve dindarlık temalarıyla yapılan araştırmanın ortaya koyduğu veriler uzman gözüyle değerlendirildi. 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, araştırma sonuçlarına geleneklerin ve kültürün de etki ettiğini ifade etti: “Bu ülkedeki gayrimüslimlerin bile tırnak içinde belli oranda Müslüman olduğundan söz etmek mümkündür kültürel olarak, dilsel olarak, karakter olarak, zihin kodları olarak Müslümanlık bir yazgı olarak gözüküyor bu topraklarda.” 
 
Diyanet İşleri Başkanlığının inanç konusunu temellendirmedeki rolüne de değinen Özafşar, şöyle konuştu: “İnanç meselelerini Diyanet dahil ilahiyat dahil temellendirme konusunda ve toplumla paylaşma konusunda çok ciddi bir açmaz içinde olduğumuz gözüküyor hatta buradaki kavramların yüksek çıkması bir savunma mekanizması olarak da söylenebilir.”