Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışmaları Başladı

8 Temmuz 2015 Çarşamba

Türkiye, Kur’an ayı Ramazan’da güzel bir yarışmaya ev sahipliği yapıyor. Dünyanın 52 farklı ülkesinden Kur’an bülbülleri, uluslararası hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları için İstanbul’da. Fatih ve Sultanahmet camilerinde gerçekleştirilen yarışma 4 gün sürecek, ödül töreni ise Cuma günü gerçekleştirilecek. 

 
52 ülkeden 50 hafız ile 48 güzel okuyucunun katıldığı yarışmanın açılış programı İstanbul Fatih Camii'nde gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. Başkan Görmez konuşmasında Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenmenin ve öğretmenin önemine değindi: “Bir kitap düşünün ki yüzüne bakmak ibadet, okumak ibadet, dinlemek ibadet, anlamak en büyük ibadet, daha da büyüğü yaşamak. Yaşamak çok daha büyük bir ibadet. Böyle bir kitabımız var, Allaha hamdolsun. Dünyaya bir kez geliyorsunuz. Sakın Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenmeden, onu anlamadan anlama çabasına girmeden hayatı terk etmeyin. Vallahi yazık edersiniz kendinize.” 
 
Başkan Görmez, devam etmekte olan yaz Kur’an kurslarının çocukları Kur’an’la buluşturmak için büyük bir fırsat olduğunu belirtti: “Gözünüzün ruhu, kalbinizin süruru olarak tarif ettiği çocuklarınıza yeryüzünde Kur’an’ı öğretmeden bırakmayınız. Resul-i Ekrem şöyle buyuruyor: ‘İçinde Kur’an okunmayan ev, bir harabedir harabe.’ Bakın şu anda mevsim devam ediyor, camilerimiz çiçek açıyor. Çocuklarınızı mutlaka camilere gönderin, Kur’an’la hemhal olsunlar.” 
 
Başkan Görmez, tüm vatandaşları Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan "Hediyem Kur’an Olsun" kampanyasına katılmaya da çağırdı: “Müftülüğe başvuruyorsunuz ve diyorsunuz ki 'hediyem kuran olsun'. Herhangi bir kardeşiniz Diyanet’e müracaat ettiğinde 'Ben Afrika'nın şu ülkesine bin tane Kur’an göndermek istiyorum' dediği zaman biz onun o emanetini alıyoruz, o bin tane Kur’an’ı o ülkeye ulaştırıyoruz.”  
 
Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmaları, 6-9 Temmuz tarihleri arasında Fatih Ve Sultanahmet camilerinde yapılacak. Organizasyon süresince her gün, Fatih Camii'nde saat 10.00'dan 15.00'e kadar hafızlık yarışmaları, Sultanahmet Camii'nde de aynı saatlerde Kur'an-I Kerim'i güzel okuma yarışmaları gerçekleştirilecek.
 
Yarışmada sonuçlar, oluşturulan uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Dereceye girenlere ödülleri 10 Temmuz Cuma günü Sultanahmet Camii'nde düzenlenecek törenle verilecek.