Yarım Asırlık Diyanet Dergisi’nin 300. Sayısı

30 Aralık 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluşundan bugüne okuyucusuyla buluşan Diyanet Dergisinin bu ay 300. sayısı basıldı. Son sayısında, Türkiye’nin en yüksek tirajlı dergisi olma özelliği taşıyan derginin geçmişten günümüze yayıncılık serüveni anlatıldı… İşte toplumun sorunlarına eğilen diyanet dergi’nin yarım asırlık öyküsü.

Bu Özel Sayıda Cumhuriyetin İlk Yıllarından Bugüne Gelen Yayın Serüveni Anlatıldı

Derginin ortaya çıkış serüveni cumhuriyetin ilk yıllarına dayanıyor. 1968 yılında Diyanet Gazetesi olarak okuyucuyla buluştu. Uzun yıllar yayıncılığa bu formatta devam etti. "Diyanet Gazetesi 60lı yıllarda kurumsal iletişimi sağlama bağlamında çok önemli bir fonksiyonu icra etmiştir. Diyanet İşleri Başkanlarımızın kaleminden bütün teşkilata merkez teşkilatına taşra teşkilatına bütün mesajlar buradan verilmiştir aynı zamanda toplumu güncel dini konular hakkında da bilgilendirmiştir." Gazete, 1991 yılında bugünkü halini alarak Diyanet Dergisine dönüştü. Türkiye’nin en yüksek tirajlı dergisi olarak günümüze kadar geldi. Sonunda 300. Sayıya ulaşıldı...

Yıllara meydan okuyan dergi, toplumun dini, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutuyor. Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan konuları kapağına ve sayfalarına taşıyor. "Bugün itibariyle hem basılı olarak hem de elektronik ortamda diyanet aylık dergiye ulaşmak mümkün olmuştur 2013 yılından itibaren diyanet aylık dergimizi aile ekiyle birlikte daha da zenginleşmiştir…" 

300. Sayı özel olarak hazırlandı. Bu sayıda din görevlilerinin görüşlerine ve Diyanetin Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki yayın faaliyetlerine yer verildi. Bu özel sayı ilim, sanat, edebiyat ve ilahiyat camiasına ücretsiz olarak dağıtılacak.