‘Can Veren Pervaneler’de Bu Hafta ‘Şairler ve Nesiller’ konuşuldu

1 Kasım 2019 Cuma
‘Can Veren Pervaneler’de Bu Hafta ‘Şairler ve Nesiller’ konuşuldu

‘Can Veren Pervaneler’de Bu Hafta ‘Şairler ve Nesiller’ konuşuldu

Diyanet TV ekranlarında şiir ve sanatın konuşulduğu ‘Can Veren Pervaneler’ programında bu hafta ‘Şairler ve Nesiller’ konusu ele alındı. Şiir ve düşünce dünyasının önemli isimlerinden biri olan Hayati İnanç’ın sunumu ve anlatımıyla gerçekleşen ‘Can Veren Pervaneler’in bu haftaki konuğu, Yazar Mehmet Atilla Maraş oldu. Programda, tarihe iz bırakan ünlü şairlerin, şiirleriyle günümüze ve yarına verdikleri mesajlar kapsamlıca ele alındı. 
Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ de ‘Asım’ın Nesli’ne seslendiğini söyleyen Maraş, ayrıca Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Büyük Doğu Nesli’ ve Sezai Karakoç’un ‘Diriliş Nesli’ ile ideal gençliği tanımladıklarını ifade etti.  Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Büyük Doğu Nesli’nden hareketle anlatmak istediklerine değinen Maraş,  ‘ Mehmet Akif’ten sonra nesil meselesini Necip Fazıl Kısakürek’te görüyoruz. ‘Büyük Doğu Nesli’ diye hitap ediyor. Orada yarının Türkiye’sini kuracak olan neslin ‘Büyük Doğu Nesli’ olacağını ve ona umut bağladığını ifade ediyor. Bunu şiirleriyle ve eylemleriyle de ispatlamış bir şairdir.’ dedi. 
Sezai Karakoç’un, edebiyat ve düşünce dünyasında hem şair hem de fikir adamı olarak önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Maraş  ‘Sezai Karakoç’un, ‘Diriliş Nesli’ diye bir tanımı vardır. Bunu şairler ve nesiller arasındaki ilişkisi açısından değerlendirecek olursak, bahsettiğimiz üç şairin ideal nesil olarak nitelendirdiği nesle Sezai Karakoç, ‘Diriliş Nesli’ diyor. Üç şairinde, hem fikir adamı olarak söyledikleri hem de idealleri var. Sezai Karakoç ise İslam’ın ve insanın dirilişini yazarken bir taraftan da ‘Diriliş Nesli’nin Amentü’ sunu yazmış bir şairdir.’ dedi. 
Edebiyat dünyasında önemli eserler vermiş şairlerden bahsedilen programda, şairlerin yaşamları, şiirleri ve topluma aktardıkları konular kapsamlı bir şekilde değerlendirildi. 
‘Can Veren Pervaneler’ yeni konuklarıyla her Salı saat 22.00’de Diyanet TV’de.