‘Her Sınıfın Bir bahçesi Var’ Projesiyle Öğrenciler Sebze Yetiştirdi

25 Haziran 2019 Salı

‘Her Sınıfın Bir bahçesi Var’ projesiyle öğrenciler sebze yetiştirdi… 

Bursa'da ‘Her Sınıfın Bir bahçesi Var’ projesiyle ilkokul ve ortaokul öğrencileri kendilerine ayrılan bahçede sebze yetiştirdi. Hasadına başlanan bazı sebzeler kurulacak pazarda velilere satılacak.

TOKİ Şehit Jandarma Er Ali Bakış İlkokulu ve Somuncu Baba İmam Hatip Ortaokulu tarafından iki ay önce başlatılan ‘Her Sınıfın Bir Bahçesi Var’ projesi kapsamında oluşturulan bahçede, her bir sınıfa yaklaşık 10 metrekarelik bölümler ayrıldı. Öğrenciler toprakları çapaladı ve gübreledi. Öğrenciler daha sonra domates, salatalık, kavun, karpuz, biber, mısır gibi yaklaşık 30 çeşit ürünü ektiler ve bakımlarını yaptılar. Öğrenciler, biber, salatalık gibi bazı sebzelerden ürün almaya başladılar.

Her sınıfa bir bahçe yaparak öğrencileri pratik eğitime yönlendirmek istediklerini vurgulayan Somuncu Baba İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ali Sevinç, "Öğrencilerin beton yığınları içinde sürekli kitap defter karıştırarak değil de bu işi pratiğe dökme fikriyle başladık. Okulumuzdaki 56 sınıfın bir bahçesi var. Okulumuzda eğitim gören yaklaşık bin 500 civarında öğrencimiz bu bahçelerde toprağa ayak basıyor, toprakta oynuyor." dedi.

Öğrencilerin bu etkinliklere ilgisine değinen Sevinç,” Seneye ana sınıfının havuç, tere, maydanoz ve ıspanak gibi kışlık ihtiyaçlarını bahçemizden karşılamayı planlıyoruz. Okullar kapanıyor ama bahçede hayat devam ediyor. Yazın da okulumuzun yakınında ikamet eden öğrenciler bahçelerine gelip sebze ve meyvelerini toplayacak. Topladığımız ürünleri bir araya getirip okulumuzda pazar kuracağız. Velilerimize duyuru yapacağız. Velilerimiz ürettiğimiz meyve ve sebzeleri alacak. "dedi.