'Dini Gündem'de Hac konuşuldu...

16 Haziran 2022 Perşembe
 'Dini Gündem'de Hac konuşuldu...

"Dini Gündem"de Hac konuşuldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Dini Gündem" programında "Hüküm ve Hikmetleriyle Hac İbadeti" konu başlığı ele alındı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Yahya Solmaz'ın konuk olduğu programda "Haccın şartları ve rükünleri nelerdir?" "Kimler hacca gitmekle yükümlüdür?" "Sağlık sorunları haccın farziyetini düşürür mü?" "İhrama giren kimse nelere dikkat etmelidir?" sorularına cevap verildi.

Bozkurt, Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye'den giden hac kafilelerine rehberlik ettiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığımız nezaretinde ve rehberliğinde Hac yapılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı, her kafileye kafile başkanı, din ve irşat görevlisi veriyor. Gitmeden önce 'Hac Seminerleri' yapıyor. Hac seminerlerine fiilen katılınabiliniyor. Kutsal toprakların yolcusu olan arkadaşlarımıza şunu diyeceğim. Diyanet İşleri Başkanlığının Hac ile ilgili gerek yazılı gerek görsel kitap ve broşür gibi materyalleri var. Hocalarımızdan da istifade ederek Hacca gitmeden önce lütfen mânen hazırlanalım."

"Sağlığı elverişli olmayan kimselerin hac yapma sorumluluğu bulunmamaktadır." diyen Solmaz, şöyle konuştu:

"Hac hem bedenen hem de mânen yapılan ibadettir. Hac'da arafat vakfesi, müzdelife vakfesi, mina ve şeytan taşlama, kurban kesme gibi pek çok ibadet bir bütün olarak var. Bunun yükümlülük şartları da kendine özgüdür. Genel yükümlülük şartları; Müslüman olmak, akıl sahibi olmak, ergenlik çağına ermiş olmak, bunlar genel yükümlülük şartlarıdır. Bir de ‘maddi olanak’ şartı var. Haccın eda şartları var. Sağlıklı olmakta eda şartlarının başında geliyor. Buradan yola çıkarak sağlığı elverişli olmayan kimselerin bizzat Hac yapma sorumluluğu bulunmuyor. İmkanları varsa vekalet gönderebilirler elbette. Bunun dışında yol güvenliğinin bulunma şartı var. Sonuncu şart ise arizi bir engelin bulunmaması; tutukluluk olabilir, yurt dışı çıkış yasağı olabilir. Bu tür insanların da o an gitmeleri zorunlu değildir. İmkan verilirse sorumlu olurlar."

"Dini Gündem" her Çarşamba saat 21.30'da Diyanet TV'de...