'Edebî'de 'Gaflet' konu başlığı ele alındı…

23 Kasım 2021 Salı
 'Edebî'de 'Gaflet' konu başlığı ele alındı…

"Edebî"de "Gaflet" konu başlığı ele alındı…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Edebî" programında "Gaflet" konu başlığı ele alındı.

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Edebî" programında Divan Edebiyatı'nın şairleri ve eserleri konuşulurken bir yandan da öğretici bilgilere de yer veriliyor. Programda, Divan Edebiyatından âşıklığa anadolu medeniyetindeki eserler ve şairler anlatılırken merhamet, dostluk, sabır, tevazu gibi iyiliği vurgulayan konular ele alınıyor.

Ankara Mevlevihanesinden ekranlara gelen programda, Dr. Ömer Demirbağ ve Dr. Emrah Gökçe her hafta farklı bir konuyla evlerinize konuk oluyor.

"Gaflet" konu başlığının ele alındığı programda Dr. Ömer Demirbağ, "Gaflet, kalbin Allah dışındaki şeylerle meşgul olmasıdır. Gaflet, bilmemek demektir. Gafletin varacağı son nokta da cehalettir. " dedi. Demirbağ şöyle devam etti: 

"Gaflet, kalbin Allah dışındaki şeylerle meşgul olmasıdır. Gaflet, bilmemek demektir. Gafletin varacağı son nokta da cehalettir. Ölümden habersiz yaşamak. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaktır. Mânevi hayattan habersiz yaşamaktır."

"Bir kul, irfanla nasıl ibadet edebilir?" sorusuna cevap veren Demirbağ, şu ifadeleri kullandı:

"İbadetin özü, ihlastır. İhlasın Türkçe karşılığı, samimiyettir. Herhangi bir beklenti olmaksızın ibadet edilmelidir. 'Bu kadar günahla nasıl namaz kılayım?' gibi benzeri soruları pek çok kişide duyuyorum. Namaz kılmak, günahsızlık demek değil ki. Namaz, Allah'ın bir olduğunu ve yaratıcı olduğunu ifade etmenin ilanıdır. Gafletten ötürü namazı erteleriz. Binbir türlü bahane buluruz. İleride kılarım, emekli olunca kılarım gibi konuşmalarla erteleriz. Bunlar, gaflettir. İhlas ile irfana tabii olunca Allah-u Teala lutfeder. İnsanın kalbinde pencereler açılır. İrfana 'Kesin olan şey gelinceye kadar rabbine kulluk et.' ayet-i kerimesinden hareketle ulaşılır. Şah damarından yakın olanı hissetmekle ulaşılır. Bunun için de ibadete devam etmek gerekir. Allah-u Teala, namaz kötülüklerden alıkoyar, buyurur. Namaz, ileri mertebelere ulaşmanın idmanıdır. Hiçbir beklenti olmadan Allah'ın kuluyum demek ihlastır. Bu da namaz kılınarak ifade edilebilir."

"Edebî" her Cuma saat 22.30'da Diyanet TV'de...