Arakan’da Korkunç Rakam

16 Mart 2018 Cuma
Arakan’da Korkunç Rakam

Myanmar’da vahşice katledilen arakanlı Müslümanların yaşadığı soykırıma ilişkin korkunç bir rakam açıklandı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Myanmar'da geçtiğimiz yılın eylül ayında en az 9 bin 400 arakanlı müslümanın öldürüldüğünün tahmin edildiğini duyurdu. 

Sadece 2017 Ağustos-Eylül döneminde 9 bin 400 Arakanlı öldürüldü

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Myanmar'da 25 ağustos - 24 eylül arasında en az 9 bin 400 Arakanlı Müslüman'ın hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini açıkladı. Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, Myanmar yönetiminin uyguladığı sistematik şiddetle ortaya çıkan göç dalgalarında bu sayı 300 binin altına geriledi. BM'ye göre, yalnızca 25 ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası İnsan Hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntülerinde yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı. 

En az 319 köy yakıldı, şiddet Myanmar devletinin sistematik politikasının ürünü

“Uydu görüntüleri 25 Ağustos'ta başlatılan 'temizlik operasyonunda' en az 319 köyün kısmen veya tamamen imha edildiğini gösteriyor. Elimizde pek çok bebeğin ve çocuğun öldürüldüğüne, gençlerin tutuklandığına ve kızlara tecavüz edildiğine ilişkin bilgiler var. Bölgedeki şiddet bizzat Myanmar devletinin geniş ve sistematik politikasının ürünü." 

BM Genel Sekreterinin soykırımların önlenmesi konusundaki özel danışmanı Adama Dieng ise, uluslararası toplumun Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen "vahşi suçlara" sessiz kalarak kafasını kuma gömdüğünü belirtti.

Uddin: İslam’ı o topraklardan çıkarmak istiyorlar

Konya’da düzenlenen  "Arakan'daki Rohingya Krizi" paneline katılan Arakan Rohingya Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Wakar Uddin ise "İslamı o topraklardan çıkarmak istiyorlar. Myanmar ordusu ve siyasi mekanizması bunun asıl mimarıdır. Arakan'da 'yok etme' politikası kurumsallaştı" dedi.

Denizli’de öğrenciler ve aileleri Bangladeş’teki arakanlılar için 7 su kuyusu açtırdı

Bu arada Bangladeşe sığınan Arakanlı Müslümanlara Türkiye’den bireysel ve kitlesel yardımlar sürüyor.  Minikler de harekete geçti. Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Hacı İbrahim Demireren Cumhuriyet İlkokulu, "Susuz Gönüllere Su Serpelim" projesi başlattı. Öğrencilerin harçlıkları ve alelerden toplanan parayla Bangladeş'teki mülteci kamplarında yaşayan Arakanlı Müslümanlar için 7 su kuyusu açtırıldı.