Bayramda En Büyük İbadet, Sevinç Duymaktır

15 Temmuz 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kadir gecesi öncesinde katıldığı TRT Haber özel yayınında İslam adını kullanarak terör yapan örgütlerin gerçek dinle bir ilgisi olamayacağını söyledi. Başkan Görmez, bayramların önemine de değindi ve inancı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan bayramların nasıl idrak edilmesi gerektiğine dair mesajlar verdi. 

 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez TRT Haber özel yayınına konuk oldu. Kadir gecesinde izleyicilerle buluşan yayında Başkan Görmez, Kuran’ı Kerim’in okunması kadar doğru bir şekilde anlaşılmasının da önemini anlattı; Diyanet’in bu konudaki çalışmalarına değindi. 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslamiyet’in adını kullanan terör örgütlerinin gerçek dinle bir ilgisi olamayacağını da söyledi. Kur’an-ı Kerim’de yer alan çeşitli surelerden örnek veren Başkan Görmez şöyle konuştu: “Kur’an-ı Kerim’de Neml suresi vardır, Karınca suresi vardır. Karınca suresinde Rabbimiz Süleyman’ın (AS) gücüne bile erişseniz yeryüzünde karıncaları incitmeden yaşayacaksınız, işaretini ve emrini verir. Bununla mükellef olan bir Müslüman nasıl olur da sırtına bombayı bağlayıp bir Cuma günü bir camiye girebilir ya da bir insanın başını kesmeye kalkışabilir?” 
 
Özel yayında, uğurlamak üzere olduğumuz mübarek aya da değinildi; Ramazanı 1 aylık bir okul olarak nitelendiren Başkan Görmez,  yaklaşan Ramazan bayramı için de önemli mesajlar verdi, bayramda neler yapılması gerektiğini sıraladı: “Bayram kadar inancı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve o sevinç atmosferi ile milletlere süreklilik kazandıran zaman dilimleri yoktur. Peki bayramda neler yapmamız lazım? Öncelikle bayram namazını hep birlikte benim gönlümden geçen sadece erkeklerle değil bütün hanımefendilerle beraber Peygamber Efendimizin zamanında olduğu gibi kılmak. Bayramda en büyük ibadet nedir, diye sorarsanız en büyük ibadet, sevinç duymak. Ayrıca bayram yapamayanlara da bayram yaptırmalıyız. Hapishanede, hastanede, huzurevinde bayramdan mahrum olan kim varsa o sevinci önce onlara taşımalıyız. Anneleri babaları asla unutmamalıyız.”