Berat Kandili Coşkuyla İdrak Edildi

2 Haziran 2015 Salı

Berat Gecesi, tüm Türkiye’de dualar ve niyazlarla idrak edildi. Bu yıl ilk defa tüm camilerde yatsı namazına müteakip topluca dua edildi. 

 
Ramazan'ın gelişini müjdeleyen, “Günahlardan arınma, ilahi af ve rahmete nail olma" vesilesi kabul edilen Berat Kandili dolayısıyla tüm yurtta camiler doldu taştı. Ellerin semaya açıldığı kutlu gecede namazlar kılındı, tespihler çekildi.
 
 

Bir İlk Yaşandı
 
Diyanet İşleri Başkanlığı bu sene farklı bir uygulamaya giderek, Berat Kandili dolayısıyla Türkiye'nin tüm camilerinde topluca dua etme kararı aldı. Türkiye genelinde 85 bin camide ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Berat Kandili programı nedeniyle bulunduğu İskeçe Çınar Camii'nde de yatsı namazına müteakip aynı dua edildi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat Kandilini Batı Trakyalı Müslümanlarla birlikte idrak etti.
Diyanet İşleri Başkanlığının İskeçe tarihi Çınar Camii’nde düzenlediği Berat Kandili Özel Programı meşhur hafızların Kur’an tilavetiyle başladı. Mevlit ve ilahilerin de seslendirildiği programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Batı Trakyalı Müslümanların Berat Kandilini kutlayarak, Türkiye’den kucak dolusu selamlar getirdiğini kaydetti.
 
Hangi coğrafya olursa olsun gönüller bir olduğunda sınırların öneminin olmadığını vurgulayan Başkan Görmez, “Aramızda başka ülkelerin sınırları olsa da kalplerimiz arasında sınır olmaması Allah’ın bizlere bir lütfudur. Gönüllerimiz bir oldukça aramıza hiç kimse sınır koyamaz. Bizi kardeş kılan Allah’a hamd olsun” diye konuştu.
 
Berat Kandilinin inananlara getirdiği üç büyük mesajın olduğunu belirten Başkan Görmez, şunları söyledi:
 
“Berat Kandili bize her türlü kötülükten, zulümden, adaletsizlikten, şirkten, küfürden, kibirden beri olmayı, uzak olmayı öğretir”
 
Bugün Berat Kandili… Efendimiz bugünlere geldiğinde şöyle dua ederdi; ‘Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazana ulaştır. Allah Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kılsın ve hep birlikte bu gece beratımızı almış olarak bizleri Ramazan ayına kavuştursun. Batı Trakya’da millet varlığımızın parçası olarak hayatını sürdüren kardeşlerim, her sene gelen Berat Kandili bize üç büyük mesaj getirir;
 
Beratın birinci manası, yeryüzünde her türlü kötülükten, zulümden, adaletsizlikten, şirkten, küfürden, kibirden beri olmayı uzak olmayı bize öğretir. İslam’ın iki tane önemli kavramı vardır, ‘Tevella’ ve ‘Teberra’… Vela ve Bera… Teberra, her türlü şirkten, kötülükten, adaletsizlikten beri olmak uzak olmak demektir. Tevella ise, daima iyinin yanında yer almak, hakkın ve hakikatin yanında olmak demektir. İşte Berat Kandili bize önce beri olmayı sonra veli olmayı öğretir. Beri olmayan veli olmaz. Kötülükten uzaklaşmayan iyiliğe dost olmaz. Her türlü şeytani düşünceden uzak olmayan Allah’a dost olmaz.
 
“Berat Kandili bize birbirimizi bağışlamayı öğretir”
 
Berat kandilinin bize öğrettiği ikinci mesaj ise, bize birbirimizi bağışlamayı öğretir. Allah’tan affetmeyi dileyen kardeşini affetmeyi bilir. Bağışlanmayı dileyen kardeşini bağışlamayı bilmelidir. Birbirimizi onarıcı, bağışlayıcı olmalıyız. Ayıplarını örtücü olmalıyız.
“Berat Kandili bize özgür olmayı öğretir”
 
Berat kandilinin üçüncü ve asıl büyük mesajı ise, yeryüzünde özgürlük beratımıza sahip olmaktır. Özgürlük… Her şeyden önce gönül dünyamızı özgürleştirmek… Çünkü beratın bir manası da özgür olmaktır. Nasıl insan özgür olur? İnsan kendi kalbini, gönül dünyasını her türlü kötülükten, günahtan arındırdığı zaman özgür olur. Tutkularının, arzularının esiri, kölesi olmaktan çıktığı zaman ancak özgür olur. Beratı veren Allah’tır ama ona sahip olmak bizim elimizdedir. Yüreğimizi, gönlümüzü, kalbimizi her türlü şirkten, kötülükten, günahtan, tutkudan, hevadan özgürleştirince özgür oluruz.
 
“Kendi tutkularına, heveslerine kul, köle olandan özgür olmaz”
 
İslam alimleri özgürlüğü üçe ayırır, cismani-bedeni hürriyet… Biz bu hürriyet ile organlarımızı kullanırız. Konuşuruz, yürürüz. İkinci özgürlük ise, siyasi ve medeni hürriyet… Kendi topraklarında özgürce iradesiyle yönetmeye sahip olmak demektir. Üçüncüsü ise ahlaki ve vicdani hürriyet… Bu özgürlük olmazsa diğerlerinin anlamı yoktur.  Hz Yusuf zindanda özgürken Firavun saraylarında esirdi. Niceleri sokaklarda serbestçe gezerler ancak esirdirler. Kendi tutkularına, heveslerine kul, köle olandan özgür olmaz.
“Beratın bir manası da hakkı hak bilip hakka tabi olmak, batılı batıl bilip ondan uzak olmak demektir”
Dilimizden düşürmediğimiz bir dua vardır.  Allah’ım hakkı hak bilip ona tabi olmayı bize nasip eyle, batılı batıl bilip ondan uzaklaşmayı bize nasip eyle. Beratın bir manası da hakkı hak bilip hakka tabi olmak, batılı batıl bilip ondan uzak olmak demektir. Bu bizim Müslümanlığımızın en temel esaslarından biridir.
 
“Aramıza başka ülkelerin sınırları girdi ama gönüllerimiz arasına hiçbir zaman sınır girmedi”
 
Bu yüzyılın başında bu coğrafyada büyük acılar yaşandı. Kimimize hasret kimimize gurbet düştü. Aramıza sınırlar girdi ama biz öyle inancın mensuplarıyız ki, nerede yaşarsak yaşayalım Allah bizi kardeş kılmış. Gönüllerimizin arasında hiçbir sınır koymamış. Bu yüzyılın başından bu yana Balkan savaşlarında hayatını kaybeden bütün büyüklerimize Allah rahmet eylesin. Size sıhhat ve afiyet içinde kendi Müslüman kimliğinizi ebediyen payidar kılmayı nasip etsin.
 
“Tarih gösteriyor ki, dinini, inancını kaybeden dilini de kültürünü de kaybediyor”
 
Herhangi bir ülkede Müslüman kimliğini ayakta tutmanın önemli bir prensibi vardır. Müslüman kimliğimizi muhafaza etmek… Bu kimliğimizi muhafaza etmek için kimliğimizi oluşturan temel unsurlar vardır. Bunların içinde biri vardır ki, onu kaybedersek kimliğimizi kaybederiz. Tarih gösteriyor ki, dinini, inancını kaybeden dilini de kültürünü de kaybediyor. İnancını kaybeden tarihini de kaybediyor. Sizden istirhamım barış içinde burada kalarak Müslüman kimliğinizi muhafaza ederek yaşamak… Yüz sene sonra sülbünüzden gelecek herhangi bir Müslüman çocuk için sağlıklı bir atmosfer oluşturmak… Bunun yolu eğitimden geçiyor. Öncelikle çocuklarımızı iyi eğitmeliyiz. Cehalet bizim semtimize asla uğramamalıdır. Çocuklarımızı iyi yetiştirerek, onları okutarak, terbiye ederek gerekli eğitimi vermeliyiz.
“Hukuk temelinde ve İslam’ın ana caddesinden ayrılmadan, barış içinde davanızı en güzel noktalara ulaştıracağınıza inanıyorum”
Elbette Batı Trakya’daki kardeşlerimizin bütün uluslararası sözleşmelerle belirlenmiş hakları var. Bunların takipçisi olmak sizin hakkınızdır. Hukuk ve barış içinde bu haklarınızın takipçisi olacaksınız. Hukuk temelinde ve İslam’ın ana caddesinden ayrılmadan, barış içinde bu davanızı en güzel noktalara ulaştıracağınıza inanıyorum. Biz öyle bir hayat yaşamlıyız ki, gayrı Müslim dostumuz sözümüze, özümüze, davranışımıza baktıklarında ‘Müslümanlar ne güzel’ demekten kendilerini alamasınlar. Allah bu mübarek geceyi beratımız kılsın. Berat Kandili vesilesiyle yeryüzünde özgürlüğünü kaybetmiş Müslüman milletlere gerçek özgürlüğün tadına ermeyi nasip etsin.