Beyitlerdeki öğütler, 'Edebi'de ele alındı…

12 Mayıs 2022 Perşembe
Beyitlerdeki öğütler, 'Edebi'de ele alındı…

Beyitlerdeki öğütler, "Edebi"de ele alındı…

Diyanet TV ekranlarında izleyiciyle buluşan "Edebi" programında "İşaret Levhaları" konu başlığı ele alındı. Ankara Mevlevihanesi'nden ekranlara gelen programda, işaret levhaları gibi olan yol gösterici tavsiyeler anlatıldı.

Haftalık olarak izleyiciyle buluşan "Edebi" programında Divan ve Tasavvuf  edebiyatından beyitlerle, dizelerle manevi konulara değiniliyor. Sohbet tadında ekrana taşınan programda Divan Edebiyatı’nın seçkin eserleri, Anadolu Medeniyeti ve şairler anlatılırken merhamet, dostluk, sabır, tevazu gibi iyiliği vurgulayan konular ele alınıyor.

Beyitlerle şiir tadında bir program ekranlara gelirken Dr. Ömer Demirbağ, tasavvufi şiirlerden örnekler okuyarak sabretmenin önemine şu sözlerle değindi:

"Hedefine yavaş adımlarla giden ulaşır. Acele edenin ayağı tökezler. Aceleci olmamak insanı hedefine ulaştırır. İlkokul çocuğunun ödevini yapmasından tutun en yüksek sufinin fena fillaha ulaşmasında sabır yolu vardır. Sükunet, hırs sahibi olmamak teşvik edilmiştir."

Tasavvuf edebiyatında zikirin önemine de dikkat çeken Demirbağ, şöyle konuştu:

"Zikir; hatırlamak, tekrarlamak ve anmaktır. 'Gizli ve açık zikret.' şeklinde ayet gelmiştir. Allah demek 'şeriat'tır. Allah derken huşu içinde olmak tarikattır, tasavvuftur. Allah diyememek ise hakikattir. 'O mecalı artık bulamamak.' Allah diyememek. Ariflik, yakınlık demektir. Allah bile diyememek halidir. O derece mahviyet ve sükut halidir."

"Edebi" her Cuma saat 22.30’da Diyanet TV’de…