'Bisikletli Seyyah'ta İstanbul anlatıldı...

16 Kasım 2021 Salı
'Bisikletli Seyyah'ta İstanbul anlatıldı...

"Bisikletli Seyyah"ta İstanbul anlatıldı...

Yunus Emre, Hz. Mevlana, Hacı Bayram-ı Veli, Şeyh Edebali gibi İslam dünyasındaki önemli isimlerin yolculuklarının izinin sürüldüğü Diyanet TV’de ekranlara gelen “Bisikletli Seyyah” programında bu hafta Osmanlı medeniyetinin gözdesi İstanbul konuşuldu.

Diyanet TV’de ekrana gelen "Bisikletli Seyyah"ta İslam dünyasındaki önemli isimlerin yolculukları sırasında uğradıkları yerleri bisikletiyle ziyaret eden gezgin Hasan Burak Durmuş, şehirlerdeki manevi atmosferi ve Anadolu irfanının güzelliklerini anlatıyor.

"Bisikletli Seyyah"ta bir medeniyet inşasının izleri olan ve çağ kapatıp çağ açan İstanbul'un fethi ile birlikte başlayan süreçten itibaren İstanbul'un tarihi ve kültürel mirası ele alındı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin de anlatıldığı bölümde Fatih Sultan Mehmet Han'ın İstanbul'u fethi ve İstanbul'daki tarihi yapılar izleyiciye aktarıldı.

Fatih Sultan Mehmet'in Osmanlı medeniyeti inşasındaki yeri ve öneminin konuşulduğu programda Mahmud Paşa Külliyesi'nden Murat Paşa Camiine Yedi Kule Hisarı'ndan Fatih Camiine Osmanlı medeniyetinin eserleri konuşuldu.

"Bisikletli Seyyah" her Cuma saat 21.00’de Diyanet TV’de…