“Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” Diyanet TV’de…

9 Ekim 2020 Cuma
“Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” Diyanet TV’de…

“Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” Diyanet TV’de…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” programının bu haftaki konusu hayat kılavuzumuz Kur’an-ı Kerim çizgisinde yaşayarak “ebedi mutluluğa layık olanlar” oldu. 
 
Ankara Hacı Bayram Veli Camii Kürsüsü’nden cemaate seslenen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, insanın hareket ve davranışlarına dikkat etmesi gerektiğini; dedikodu, yalan gibi yanlış davranışlardan kaçınması gerektiğini ifade etti.

“Bir davranışı, çok insanın yapması onu meşru hale getirmez.” diyen İşliyen, meşrunun ve doğrunun bir Müslüman için Kur’an-ı Kerim’de Allah tarafından belirtildiğini şu sözlerle açıkladı:

“Bir davranışı, çok insanın yapması onu meşru hale getirmez. Meşrunun,  doğrunun ve bizim yapabileceğimizin sınırını; Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hakk çizmiştir, belirlemiştir. Bizim için belirleyici olan O’nun kitabıdır. Bizim için serbest olanlar O'nun izin verdikleridir. Bizim için yasak olanlar, O'nun haram kıldıklarıdır. Ölçülere riayet etmek, ölçülere riayet ederek yaşamayı temel bir hayat prensibi kuralı haline getirmek lazım ki yarın keşke demeyelim.”

Dedikodunun büyük günahlardan biri olduğunu ifade eden İşliyen, şöyle devam etti:

“Ağzını açıp yalanları sıraladığı zaman, başkasının hakkında gıybet, dedikodu anlamındaki cümleleri konuştuğu zaman yapma diline sahip çık, insanları yüzükoyun cehenneme sevk eden şeylerin başında insanın dili gelmektedir. Dili ile söylediği cümleler gelmektedir diyor. Ama insan hiç oralı olmuyor. Yoksa Allah (c.c.) insana azap etmekten hoşlanmaz. Cenab-ı Hakk, şükrederseniz iman ederseniz Allah size niye azap etsin, diyor.”

“Burhan İşliyen İle Hacı Bayram Kürsüsünden” her Çarşamba saat 14.00’te Diyanet TV’de…