'Camiler, Din Görevlileri ve Vefa' teması 'Dini Gündem'de ele alındı…

8 Ekim 2021 Cuma
'Camiler, Din Görevlileri ve Vefa' teması 'Dini Gündem'de ele alındı…

"Camiler, Din Görevlileri ve Vefa" teması "Dini Gündem"de ele alındı…

Her yıl geleneksel olarak Ekim ayının ilk haftasında çeşitli etkinliklerle kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın bu yılki teması olan "Camiler, Din Görevlileri ve Vefa" “Dini Gündem”de ele alındı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya’nın konuk olduğu programda, "Peygamber Efendimiz ve sahabenin hayatından vefa örnekleri" Din Görevlisinin toplumda rolü” gibi konulara değinildi.  

Vefa’nın önemini anlatan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, şu ifadelere yer verdi: 

“Vefa, sözde durmak demektir. Görevlerini, eksiksiz yerine getirmek demektir. Hatta yapılan bir iyiliği görmek, bu iyiliğe misliyle ve daha güzeliyle cevap vermek, karşılık vermektir. Vefa, kısaca görev ve sorumluluk bilinci, sadakattir. Kulun öncelikli görevi Allah'a karşı vefalı olmaktır. 'Bana verdiğiniz sözü yerine getirin ki ben de size verdiğimi sözü yerine getireyim' diyor Rabbimiz. Bizim Allah'a karşı vefamız; dünya ve ahiretimiz için çok faydalı olan O'nun emirlerine riayet etmemiz, olur. O'nun kurallarına riayet etmesi gerekir ki Allah da kuluna vefalı olsun.”

Din görevlilerinin toplumdaki yeri ve önemine ilişkin konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya "Din görevlisi öncelikle bulunduğu mescidin Kabe'nin bir şubesi, kendisinin de Peygamber Efendimiz'in bir temsilcisi olduğu bilinciyle yaşamalıdır." dedi. Kapukaya, şöyle devam etti: 

"Din görevlisi, hem görevlidir hem gönüllüdür. Peygamber Efendimiz 'Alimler, peygamberlerin varisleridir.' buyurmuşlardır. Her din görevlisi alim olmasa da birer ilim talibi ve ilim talebesidir. Mescitlerin ilk imamı Peygamber Efendimiz aleyhissalatuvesselamdır. Bir din görevlisi şöyle düşünür: 'Benim mescidim, Kabe-i Muazzama'nın bir şubesidir. Mescid-i Nebevi'nin Mescid-i Aksa'nın bir şubesidir. Ben burada Elhamdülillah görevlendirildim, ben Peygamber'in yapmış olduğu görevi temsil ediyorum.' "

“Dini Gündem” her Çarşamba saat 21.30’da Diyanet TV’de…