Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı “İyilik Vakti”ne konuk oldu…

14 Nisan 2021 Çarşamba
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı “İyilik Vakti”ne konuk oldu…

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı “İyilik Vakti”ne konuk oldu…

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Diyanet TV'de ekranlara gelen "İyilik Vakti" programına katıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, "Bu ramazan ayında gözünüz ve kulağınız bizde olsun" diyerek vatandaşları Diyanet TV ve Diyanet Radyolarını izlemeye ve dinlemeye davet etti.

"İyilik, insanın yaşantısı içerisinde var olan ve var olması gereken bir olgudur." diyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, şu ifadeleri kullandı:

"İyilik insanın yaşantısı içerisinde var olan ve var olması gereken bir olgudur. İnsanoğlu, vicdanında iyilik hisleriyle dünyaya gelir. İnsan, tohumları bulunan ve iyiliği yeryüzünde yayması için Allah-u Teala tarafından görevlendirilen bir varlıktır. Kötülükten kaçınmak, kötülüğe dur demek, kötülüğe engel olmak da insanın sorumluluğudur."

İyi bir Müslüman vasfını kazanmak istiyorsak bilgili olmak ve doğru bilgiyle yeni nesiller yetiştirmek zorundayız... 

Dolayısıyla küçücük bir bebekken bile insanda iyiliğe dair olumlu hisler ve eğilimler vardır. Daha sonra toplumun, o insanı verdiği eğitimle ona yüklediği bilgiyle iyiliği üreten bir yetişkin haline getirmesi beklenir. Dolayısıyla iyilikle bilgi arasında çok tatlı bir bağ vardır. Çünkü doğru kaynaktan gelen ilim, bilgi; bize iyiyi ve güzeli; doğruyu ve hasenatı Kur'an-ı Kerim'in tabiriyle bize emreder. İnsan, eğer cahilse bilmiyorsa ya da yanlış bir kaynaktan sakat bilgilerle doldurulmuşsa o zaman kötülük üretir. Yeryüzünde iyilik hakim olsun istiyorsak insanların hangi coğrafyada yaşarsa yaşasın hangi yaşta olursa olsun hangi maddi imkanlara sahip olursa olsun fark etmeksizin iyi bir hayat yaşamalarını ve iyilikle buluşmalarını diliyorsak aynı zamanda Allah-u Teala’nın katında da yaptğımız iyiliklerle de iyi bir Müslüman vasfını kazanmak istiyorsak bilgili olmak ve doğru bilgiyle yeni nesiller yetiştirmek zorundayız. Cehalete karşı savaş açmak zorundayız. Çünkü kötülük cahillikten beslenir. Nerede cahillik ve aymazlık vardır; orası kötülüğü üreten bir bataklıktır. 

Kitapla iyilik arasında çok sıkı bir bağ vardır...

Bilgi, insanın içindeki iyilik tohumunu tıpkı güneş gibi aydınlatarak yeşermesine, gelişmesine, meyve vermesine ve topluma faydalı olmasına imkan sunar. Bu açıdan baktığımız zaman kitapla iyilik arasında çok sıkı bir bağ olduğunu söyleyebiliriz. 

Diyanet TV ve Diyanet Radyoları olarak ramazan ayına özel programlar hazırladık...

Ramazanda ekranımız doğal olarak değişiyor. Hem iftar programlarımızda hem de sahur programlarımızda bu sene İstanbul'dayız. Ayasofya-i Kebir Camiinden Sultanahmet Camiinden ve İstanbul Boğazı'ndan yayın yapıyoruz. İstanbul'un o manevi atmosferini evlerimize taşıyoruz. İftarın, hemen sonrasında ramazan sohbetleri ile ilim ve kültür insanları, sanat ve tarih okurları bizlerle birlikte olacaklar. Ramazan sohbetleri, ramazan sofralarında iftar programından sonra bizlerle olacak. Çocuklarımız için çok güzel ramazan programları hazırladık. Hem hafta içi hem de hafta sonu akışlarda; çocukların ramazanı sevmesi, ramazana dair; iftar, sahur, teravih, sabır, infak gibi çeşitli terimleri öğrenmelerini de sağlayan keyifli ve eğlenceli programlar ve ramazanın geleneklerine de uygun "Karagöz ve Hacivat" gölge oyunu tarzında da yapımlar hazırladık. Benzer şekilde radyolarımızda da hem Diyanet Kur'an Radyomuzda hem Diyanet Risalet Radyomuzda hem de Diyanet Radyomuzda ramazan sohbetleri içeren ramazana özel vaazlar, ramazana özel söyleşiler, ramazan geleneklerimizi bize tekrar hatırlatan birtakım kültürel programlar var. Ben, ramazanda gözünüz kulağınız biz de olsun diyorum.

Türkiye Diyanet Vakfının ramazan ayında faaliyetlerinden, bahseden Martı, "Türkiye Diyanet Vakfı olarak ramazan ayında gerek kültürel faaliyetlerimiz gerek yardım faaliyetlerimiz yılın diğer zamanlarına göre daha fazla oluyor." diyerek şöyle devam etti:

“Ramazan eğitimleri ve söyleşileri var. Bunlar, online olarak internet hesaplarından takip edilebilir. Türkiye Diyanet Vakfının ve vakfımıza bağlı birimlerin her birinin kültürel çalışmalarını, biz ramazanda artırıyoruz. Pandemi sürecinde çocukların, gençlerin; anlamlı ve doğru faaliyetlerle desteklenebilmesi için ekranda doğru ve güzeli faydalı ve iyiyi izleyebilme imkanını artırmak adına çok güzel online söyleşiler, kitap okuma programları, kültür ve bilgi şölenleri hazırlıyoruz. Onun dışında da müftülüklerimizin bilgisi ve desteği sayesinde ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek, ihtiyaç sahibi ailelere ramazan yardım kolilerinin dağıtımına devam ediyoruz.”

“İyilik Vakti” Aykut Burak Şimşek’in sunumuyla her Salı saat 23.00’te Diyanet TV’de…