Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Sudan’da

4 Mart 2015 Çarşamba
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Sudan’da

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, resmi temaslarda bulunmak üzere Sudan’ın başkenti Hartum’a gitti.Hartum Havaalanı'nda Sudan İrşad ve Evkaf Bakanı ElfatihTaj Elsir tarafından karşılanan Başkan Görmez, üç günlük programı çerçevesinde bir dizi ziyaret gerçekleştirecek ve önemli görüşmelere imza atacak.

 

Ziyaretinin ilk gününde Sudan İrşad ve Evkaf Bakanı Elsir ile görüşecek olan Başkan Görmez, bu görüşmenin ardından Kuran’ı Kerim Derneğini, Sudan Ulema Konseyini, Mescid-i Kebir’i, Osmanlı valileri kabirlerini ve TİKA Bahri Meslekî Eğitim Merkezini de ziyaret edecek. Başkan Görmez, akşam yemeğinde  de Sudan’daki kanaat önderleriyle buluşacak.

 

Yoğun Sudan programının ikinci gününe Uluslararası Afrika Üniversitesinde vereceği konferans ile başlayacak olan Başkan Görmez, Sudan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Bakri Hasan Salih ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Afrika Kuran’ı Kerim basımevinde incelemelerde bulunacak olan Başkan Görmez’in ziyaret durakları arasında İslam Fıkıh Konseyi, Hartum Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi, İslam Dava Organizasyonu da bulunuyor. Başkan Görmez, akşam saatlerinde de Sudan’da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelecek.

 

Sudan programının son gününde çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecek olan Başkan Görmez, Kafoury, El-Nur Camii’nde hutbe irad edecek.

 

Sudan’da hizmet veren ulusal televizyonların ortaklaşa gerçekleştireceği canlı yayınla bir basın toplantısı gerçekleştirecek olan Başkan Görmez, Sudan programını tamamlamasının ardından gece saatlerinde yurda dönecek.