Diyanet Radyolarına Büyük İlgi...

2 Aralık 2022 Cuma
Diyanet Radyolarına Büyük İlgi...

Diyanet Radyolarına Büyük İlgi...

Diyanet Radyo, Diyanet Risalet Radyo, Diyanet Kur'an Radyo ile yayın hayatına devam eden Diyanet Radyoları; Kur'an ve hadis-i şerif ışığında pek çok programı dinleyiciyle buluştururken radyo tiyatrolarından yarışma programlarına kadar çeşitli içeriklere de yer veriyor.

Kurulduğu günden bugüne dinlenirliğini artırarak devam eden Diyanet Radyoları, 7'den 70'e her yaş grubuna hitap edecek programlarla dinleyiciyle buluşuyor.

Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Lokman Arslan’ın sunumuyla dinleyiciyle buluşan “Kitap Ayracı” programında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarına ait kitapların içeriği dinleyiciye aktarılıyor. Vakıf ve Başkanlık yayınlarına ait başlıca eserlerin dinleyiciye aktarılacağı programda kulluk bilinci, güzel ahlak gibi konular hadis ve ayet-i kerimeler ışığında ele alınıyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir'in sunumuyla dinleyiciyle buluşan "Hadis Sohbetleri" programında hadis-i şerifler; ihsan, iyi niyet, sabır, takva, tevekkül gibi kavramlarla birlikte dinleyiciye aktarılıyor.

Diyanet Radyoları, yepyeni kültür – sanat programlarını dinleyiciyle buluşturuyor.

“Keşfi Anadolu” programında Anadolu’nun kültürü, yemekleri, gelenek ve görenekleri dinleyiciyle buluşuyor. “Keşfi Anadolu”da Yemek kültüründen asker uğurlamasına düğün geleneklerinden kınaya kadar pek çok gelenek ve görenek dinleyiciye aktarılırken “Şehrin Anahtarı” programında 81 ilin coğrafi özelliklerinden tarihine kadar pek çok konuya değiniliyor.

“Duyana Dinleyene” programında Yusuf Has Hacip’in eseri Kutadgu Bilig’ten adalete, akla, saadete ve sosyal düzenin nasıl olması gerektiğine dair cümleler seslendiriliyor. 

İstanbul’dan başlanarak Türkiye’deki tarihi değerlerin anlatılacağı “Tarih ve Mekan” programında camiler, medreseler Necip Karakaya’nın rehberliğinde dinleyiciyle buluşuyor. Programda Fatih Camiinden Anadolu Hisarı’na Süleymaniye Camiinden Mısır Çarşısı’na kadar pek çok tarihi yer dinleyiciye aktarılıyor.

“Hoş Bir Sada” adlı programda pek çok şiir seslendirilirken “Şiir ve Hayat” “Şiir ve Sanat” “Şiir ve Edebiyat” “Yağmur Naat’ı” gibi konu başlıkları ele alınıyor. 

Şiir tadında geçen programda “Şiir hayatın neresindedir?” “Sanat ile Allah’a ulaşmak mümkün müdür?” “Şairin gönlünde zuhur eden mananın özü nedir?” gibi sorulara cevap veriliyor.