Diyanet TV’de yeni sezon başladı…

19 Eylül 2022 Pazartesi
Diyanet TV’de yeni sezon başladı…

Diyanet TV’de yeni sezon başladı…

Diyanet TV’de yeni sezon bugün başladı.

Yeni sezonun ilk programı "Yeni Güne Merhaba"ya konuk olan Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, yeni yayın dönemine ilişkin bilgiler verdi.

"Diyanet TV, İslam dininin hakikatlerini ve güzelliklerini toplumun her kesimine ulaştırıyor." ifadelerine yer veren Kurt, şöyle konuştu:

"Televizyon yayıncılığı yaparken İslam dininin hakikatlerini ve güzelliklerini toplumun her kesimine programlar vasıtasıyla ulaştıracağız. Toplumun her kesimine ulaşmak burada çok önemli. Çocuğu ihmal edemezsiniz, gençliğe hitap eden, gençlerin soru ve sorunlarına cevap veren programlarınız olmak zorunda. Yapılan araştırmalar kadınların televizyon izleme alışkanlığının daha fazla olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla kadın ve aile programlarını ihmal etmemelisiniz ve ekranınızda olması gerekir." 

Diyanet TV'nin İslam hakkında toplumu aydınlatan ve medeniyetimizi anlatan programların çeşitliliği ile güçlü bir ekran olduğunu vurgulayan Kurt, şöyle konuştu:

"Sadece stüdyo içerisinde devam eden bir yayıncılık olmamalı, aktüel olan yayıncılık da yapmalısınız. Güçlü bir ekrana sahip olabilmek için buna da dikkat etmeniz gerekiyor. Yapılan araştırmalar en çok izlenen programların arasında yarışma programlarının önemli bir yeri olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla sizin yarışma programlarınız da kendi tematik varlık amacınıza uygun olması gerekiyor. Bu bağlamda bilgiyi artırıcı ve yarışma programı vasıtasıyla insanımıza ulaştıracak olan yarışma programları yapmak zorundasınız. Diyanet TV ekranımızda bütün bu çeşitlilik var. Diyanet televizyonu ekranı, çocuğun ihmal edilmediği, gence yer verilen, kadın ve aile programlarının içerisinde bulunan bir ekran. Burada stüdyoya sıkışmış bir yayıncılık asla yapılmıyor ve aktüel programlarla renklenen, desteklenen, zenginleşen; tarih, edebiyat, kültür-sanat programlarıyla, medeniyetimizin değerleriyle insanımızı buluşturduğumuz programlarla güçlenen, güçlü bir ekran Diyanet televizyonu ekranı var. Farklı formatlar içerisindeki programlarla da, ifade ettiğimiz temel referanslarımızı, insanımıza ulaştırmak için bir vasıta bu ekran." 

Diyanet TV herkese hitap eden güçlü bir kanal...

"Diyanet TV, zengin içeriklere sahip yaklaşık 40 programımızın olduğu güçlü bir ekran. Ailece ve güvenle izleyebileceğiniz bir kanal." ifadelerine yer veren Kurt, yeni sezonda devam eden ve başlayacak programları anlattı. Kurt, şöyle konuştu:

"Rabbimizi tanımamız gerekiyor. Televizyonumuzda 'Esma'dan İnsana' isimli bir programımız var. Yüce Rabbimizin güzel isimlerinin tecellisi ve hayata yön veren noktalarını anlattığımız bir program. Her programın bir amacı var. 'Hayat Rehberi Kur'an' isimli bir programımız bu sene yeni yayına başlayacak. Kur'an-ı Kerim bizim hayat rehberimiz. Cenab-ı Hakk bize yol göstermesi için bir rehber göndermiş: Kur'an-ı Kerim. Hayat rehberi Kur'an-ı Kerim'in yaşamımızın her alanına ışık tutacak olan içeriğiyle insanımızı buluşturma sorumluluğumuz var. Kur'an-ı Kerim'in içerisindeki mesajları hayatımıza katarak ve kendimizi nasıl daha değerli olmaya götürebileceğimizi gösteren bir kılavuz olarak programımız izleyenlere yol gösterecek. Her sene Peygamber Efendimiz’in örnekliğini anlattığımız hadis okumaları programımız, bu sene Prof. Dr. Hayati Yılmaz hocamızla devam edecek. Örnekliğiyle buluşmamız gereken Peygamberimiz bir baba, akraba, komşu ve hayatın içerisinde örnekliğiyle Müslümanlara örnek oldu. Bizlerin de Peygamber Efendimiz'in örnekliğinde yaşamaya ihtiyacımız var. Onun örnekliğiyle insanımızı buluşturmanın yolu hadis-i şerifler ile insanımızı buluşturmak. Programlarımızın her birinin oturmuş olduğu bir zemin var. İlk kez ekrana gelecek olan Prof. Dr. Metin Özdemir hocamızın 'Prof. Dr. Metin Özdemir ile Dersimiz Akaid' isimli bir programımız başlayacak. İnsanımızın zihnine gelen soruların önemli bir kısmı hayatın başlangıcı ve sona dair. 'Ben nereden geldim?' 'Neden yaratıldım?' 'Niye varım?' 'Ne yapmalıyım?' 'Öldükten sonra beni ne bekliyor?' gibi sorular insanımızın kafasında önemli bir yer ediyor. Dolayısıyla insan; başlangıç ve sonu, dünyadaki varlık amacını, insanın sorumluluğunu, hayatın anlamını ve varlık nedenini sorguluyor. Bütün bu sorulara cevap veren bir program. Gençlerimizin programa katılım sağladığı ve hocamıza direkt zihinlerindeki soruları yönelttiği, hocamızdan cevap aldığı bir program. Gençlerimiz takip ederek ve izleyerek zihinlerindeki pek çok soruya bu programda cevap bulacaklar." 

Türkiye'deki ilmi ve akademik birikimi izleyiciyle buluşturuyoruz…

"Bizim yıllardan beri devam eden üç tane çok güçlü programımız var. Türkiye'deki çok önemli, ilmi ve akademik bir birikim var. Bu birikimi insanımıza ulaştırmamız gerekir. Bunu ortaya koyduğumuz 'Farklı Bakış' isminde bir programımız var. Yaşam içerisinde dini bir gündemi oluşuyor insanların; ikinci olarak anlatacağım programda dini gündeme dair en yetkili kurum ve kuruluş olan Din İşleri Yüksek Kurulu, kurul üyesi ve kurul uzmanlarının dini gündeme dair meseleleri konuştukları ve toplumu bilgilendirdikleri 'Dini Gündem' isimli programımız var. 'Diyanet'e Soralım' ekranımızın en güçlü programlarından biri hamdolsun. Bu da kurumumuzun toplum nezlindeki ağırlığını gösteriyor. İnsanımız, farklı kaynaklar okusa da herhangi bir yerde birinden işitmiş olsa bile şunu yapıyor 'Diyanet ne diyor?' 'Bir Diyanet'e soralım.' diyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumun en önemli ve güvenilir kurumlarından birisi. Vatandaşımızın günlük hayatta karşılaştıkları problemlere ve çok rahat bir şekilde arayıp zihinlerindeki sorulara cevap bulacakları bir program. Diyanet TV, zengin içeriklere sahip yaklaşık 40 programımızın olduğu güçlü bir ekran. Bizi takip eden vatandaşlarımıza şunu ifade etmek istiyorum Diyanet TV ekranı ailece ve güvenle izlenebilecek, içeriklerinden hiçkimsenin rahatsız olmayacağı ve alanında uzman konuklar tarafından meselelerin konuşulduğu, değerlendirildiği, toplumu sadece konuşulan konuyla ilgili doğru bilgilendirmenin amaçlandığı, reklam gütmeyen, dini veya herhangi sosyal bir konunun reyting amacı olarak kullanılmadığı bir ekran. Herkese hitap eden bir ekran."

Birbirinden güzel ve yepyeni programlar yeni yayın döneminde Diyanet TV’de…