Diyanet Vakfı'ndan Arakan'a İnsani Yardım

13 Şubat 2017 Pazartesi

Müslümanların ağır baskı ve katliamlarla karşılaştığı coğrafyalardan biri de Arakan. Birleşmiş Milletler Arakan’da ki insan hakkı ihlallerinin araştırılması için Myanmar yönetimine çağrı yaptı. O çağrıya cevap, bizzat katliamlarla suçlanan Myanmar ordusundan geldi. Bu arada, Türkiye Diyanet Vakfı, Arakanlı 400 aileye daha insani yardım ulaştırdı.

Birleşmiş milletler 3 Şubat’ta, Arakan’daki insanlık dışı uygulamaları bir raporla gözler önüne sermişti. BM raporunda, 26'sı çocuk 220 görgü tanığı ile yapılan görüşmelerde elde edilen veriler paylaşıldı. Cenaze törenleri, hutbeler, dini kıyafetlerin ve sakal bırakmanın kısıtlandığı, camileri üs olarak kullanmak üzere işgal eden ordu güçlerinin evlerden Kur'an-ı Kerim'leri toplayarak açık alanlarda yaktığı ifade edildi.  

Giriş çıkışların engellendiği Arakan'dan Bangladeş’e geçebilenlerin büyük çoğunluğu cinayet, kaybolma, şiddet, tecavüz, yağma ve hırsızlığa maruz kaldı. Birçoğunun mülklerine zarar verildi. Birleşmiş Milletler bu raporun ardından Myanmar yönetimine yaptığı, hak ihlallerini araştırın çağrısı yaptı.  

Açıklamaya cevap Myanmar hükümetinden değil, o vahşetleri gerçekleştiren Myanmar ordusundan geldi. Ordu Başkomutanlığı’ndan yapılan açıklamada,  askerlerin Arakan’da işlediği insan hakları ihlallerini inceleneceği iddia edildi.Bu arada Türkiye’nin Arakanlı Müslümanlara yardımlarında ön sırada yer alan Türkiye Diyanet Vakfı, Myanmar hükümetinin baskıları ve Budistlerin saldırıları sonucunda yaşadıkları bölgeleri terk ederek kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlara insani yardım ulaştırmaya devam ediyor.  

Son olarak  Arakan eyaleti Sitwe şehrinde bulunan kamplarda ve Tan Tawli köyünde yaşayan ihtiyaç sahibi 460 Müslüman aileye, TDV ekiplerince gıda paketleri dağıtıldı. Bugüne kadar bölgede 2500 aileye yardım ulaştırıldı. Gıda ihtiyacının yanı sıra bölgede temiz içme suyu konusunda da büyük sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor. Türkiye Diyanet Vakfı, Myanmar’da insani yardımların yanı sıra Arakanlı çocukların eğitim alabilmesi için de projeler yürütüyor.