Endülüs’te Ramazan İklimi

30 Mayıs 2018 Çarşamba

Ramazan iklimi, İslamiyet'in şereflendirdiği dünyanın her bölgesinde hissediliyor. Onlardan biri de İspanya'daki son islam toprağı Granada. Asırlar sonra inşa edilen ilk caminin minaresinden El-Hamra Sarayı'na doğru okunan ezanlar, adeta 500 yıl önceki Endülüs ramazanlarına yönelik hasrete dönüşüyor.

İspanya’daki son İslam toprağında müslümanlar medeniyeti yad ediyor

8 asra yayılan İslam medeniyeti günlerine özlemin sesi Avrupa’da böyle yankılanıyor. İspanya’nın Endülüs bölgesinde yaşayan müslümanlar, Granada Ulu Camii’nde, El-Hamra'nın gölgesinde Ramazan’ı yaşıyor.

Granada'nın 1492'de düşmesinden 5 asır sonra 2003'te inşa edilen bu ilk cami, İspanya müslümanları için ibadethanenin çok ötesinde bir anlama sahip. Bahçesi ve büyüleyici El-Hamra manzarasıyla eşsiz olan cami, mimarisiyle de Endülüs günlerini yad ediyor. Cami Ramazanla beraber daha fazla müslümana kucak açıyor. Gündüzleri Kur'an-ı Kerim tilavetinin yankıladığı cami, akşam ezanıyla müslümanları, ikram edilen birkaç hurma ve fas çorbası hariradan ibaret mütevazi sofrasında ağırlıyor.

Cami cemaati de 5 asır sonra kaybolmuş bir geleneğe dönmenin heyecanını yaşıyor. “İslam doğal bir şekilde her zaman Granada'nın bir gerçeği olmaya devam etti. İnsanların farkında olmadan sürdürdükleri alışkanlıkların tümü islam geleneğine dayanıyor. Çocukluğumdan bu yana aile yaşantımızdan da hatırlıyorum. Bugün bunlar sünnet olarak biliniyor. İnsanlar farkında olmadan İslam kökenli bu küçük alışkanlıkları koruyordu.