Engelsiz Çocuk Evi Açıldı

24 Temmuz 2018 Salı
Engelsiz Çocuk Evi Açıldı

Kayseri'de engelli çocuklara hizmet verecek olan "Engelsiz Çocuk Evi"nin açılışı gerçekleştirildi. Kayseri Büyükşehir Belediyesince yapımı tamamlanan merkezde down sendromlu, zihinsel ve bedensel engelli çocukların uzmanlarca bakım ve rehabilitasyonu yapılacak. Ve bu anlamda ailelere de yardımcı olunacak.

Uzmanlar engelli çocuklarla özel olarak ilgilenecek, ailerin yükü azalacak

Kayseri’de engelli çocukların engellerini ortadan kaldırmak için önemli bir projeye imza atıldı. 4-12 yaşlarındaki 53 çocuğa hizmet verecek "engelsiz çocuk evi" açıldı. Kayseri Büyükşehir Belediyesince yapımı tamamlanan “Engelsiz Çocuk Evi” engelli çocuklar ve aileleri için önemli bir hizmeti yerine getirecek. 

Merkezde çocuklara özel ve profosyonel bakım imkanı tanınırken ailelerin de yükü azaltılacak; “Herşey maddiyat değil biraz da böyle engelsiz çocuk evi yaparak o çocukların ailelerinin acılarını acı demek o kelimeyi çıkarmak istiyorum o ailelerin sosyal hayatla olan bütünleşmelerini oratadan kaldırabilmek için önemli bir atılımdır."

Uyku, yemek, dinlenme, eğitim  ve oyun odalarının bulunduğu "Engelsiz Çocuk Evi’nde down sendromlu, zihinsel ve bedensel engelli çocukların engelleri sevgi ve el ele verilerek ortadan kaldırılacak. Çocuklar evlerinden belediye personeli tarafından alınarak merkeze götürülecek ve burada uzmanlar akşama kadar çocuklarla ilgilenecek.

Çocuk evinin dualarla yapılan açılış töreninde konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik duygulandı. Küçük açılışları olabildiğince törensiz yapmaya çalıştıklarını belirten başkan Çelik, böylesine anlamlı ve ihtiyaç duyulan bir hizmetin duyurularak örnek alınması ve yayılması adına açılış yaptıklarını söyledi.