“Farklı Bakış” 200’üncü bölümüyle ekranlara geldi…

24 Şubat 2021 Çarşamba
“Farklı Bakış” 200’üncü bölümüyle ekranlara geldi…

“Farklı Bakış” 200’üncü bölümüyle ekranlara geldi…

Diyanet TV’nin fikir ve düşünce programlarından “Farklı Bakış” 200’üncü bölümüyle ekranlara geldi. “Farklı Bakış”ın bu hafta ekranlara gelen bölümünde Diyanet İşleri Başkanlığının Manevi Danışmanlık ve Rehberlik hizmetleri ele alındı.

Prof. Dr. Asım Yapıcı, Doç. Dr. Orhan Gürsu’nun konuk olduğu programda, "Manevi danışmanlık ve rehberlik kavramlarını nedir?" "Neden önemlidir?" “Rehberlik sürecinin kilit noktası nedir?”   gibi sorulara cevap verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığının Manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetleriyle ilgili konuşan Prof. Dr. Asım Yapıcı, “Tevekkül, imtihan, teslimiyet, rıza, sabır, metanet, affetmek, merhamet, sadakat bizim kültürümüzde yeri olan kelimelerdir.” diyerek konuya ilişkin şu sözleri kullandı: 

"Manevi danışmanlık anlamında bir şeyler yaparken toplumun kodlarına dikkat etmek gerekiyor. Manevi danışmanlık, psikolojik danışmanlığın alternatifi değildir. Manevi danışmanlık, evlilik, işten atılmak, yakının vefatı, iflas durumu, engelli çocuğa sahip olmak veya engelli olma durumuna geçmek gibi durumlarda ihtiyaç anında devreye girmelidir. Manevi danışmanlık ve rehberlik bir lisans eğitimine dönüştürülmelidir. Önceleri manevi danışmanlıkla ilgili bir haftalık eğitimler yapıldı. Süreç içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuyla ilgili 200 saatlik eğitimler verdi. Bunu da iyi bir noktaya götürmek lazım. Hastanelerde başlayan manevi ve rehberlik hizmetleri, tutukevleri, öğrenci yurtları gibi toplumun pek çok alanında devam etmektedir." 

“Rehberlik noktasında da din ve bilim birlikte yürüdüğü zaman olumlu sonuçlar alınacaktır.” diyen  Gürsu, durup düşünmek, kendine yönelmek ve hayatta bir şeyleri kaçırdığının idrakine varma noktasında farkındalığını artırmanın psikoterapide “hayatı paranteze alma” olduğunu ifade ederek ibadetin insana huzur verme noktasındaki önemine dikkat çekti. 

Günde beş vakit namaz kılmanın, kişinin “hayatını paranteze alması” olduğunu söyleyen Gürsu, sözlerine şöyle devam etti:

"İnanan bir insan günde beş vakit namazını kılar. Ramazan ayında oruç tutar. Cuma günleri, Cuma namazını kılar. Belki ömürde bir defa Hac yapar. Bütün bunlar “hayatı paranteze almak”tır.” 

“Farklı Bakış” Sami Bayrakcı’nın sunumuyla her Pazartesi saat 22.00’de Diyanet TV’de…