Fatih Camii Halılarına Kavuşuyor

20 Temmuz 2018 Cuma
Fatih Camii Halılarına Kavuşuyor

Fatih Camii'ndeki, Sultan Abdülhamit döneminde dokunan tarihi halılarının onarım ve yenilenmesi, iki yıl süren titiz bir çalışmanın ardından tamamlandı. 2 bin metrekareyi aşan alanı kaplayan halılar camiye seriliyor. Bir ayı bulması beklenen serim çalışmasının da tamamlanmasıyla fatih cami, tarihi dokusundan önemli bir parçaya kavuşmuş olacak.

Yüzyıllardır dokuma halılarıyla bütünleşen Fatih Camii tarihi dokusuna yeniden kavuştu. Sultan 2. Abdülhamit döneminde dokunan 76 parçadan oluşan halılar konservasyona yani aslına uygun malzemelerle onarım ve koruma işlemlerine tabi tutuldu.  

Abdülhamit dönemi halılar onarım-koruma işlemleri sonrası tekrar camiye seriliyor

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından titizlikle yürütülen bu çalışmalarda halıların orijinalliğinin bozulmamasına azami özen gösterildi. Yaklaşık 2 bin 94 metrekare alanı kaplayan halıların konservasyonunda 60 kişilik ekip 2 yıl çalıştı. 

Serme sürecinde de bazı dikiş ve ütüleme işlemleri gerekiyor.  Bu da çalışmaların ağır yürümesine neden oluyor. Bundan dolayı halıların tamamının Fatih Camii’ne serilmesi haftaları bulacak.