Gazze’de 132. Şehit

25 Haziran 2018 Pazartesi

İsrail, Gazze’de bir filistinliyi daha şehit etti. 30 Mart’ta başlayan toprak günü etkinliklerinde şehit sayısı 132’ye yükseldi. Bu arada, Gazze’de sağlık alanındaki kriz devam ediyor. Hastaneler ilaç ve tıbbi malzeme bulamıyor.

İsrail askerlerinin yaraladığı bir Filistinli daha şehit oldu

Geçen cuma günü Gazze şeridi sınırında düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterileri sırasında İsrail askerlerince yaralanmıştı 29 yaşındaki Usame Halil Ebu Hatir, bir haftadır hastanede yaşam mücadelesi veriyordu. Kurtarılamadı. İsrail’in gazze’deki barışçı gösterilerinde şehit olan 132’inci Filistinli olarak kayıtlara geçti.

Haniyye: Hastanelerde müdahaleler yetersiz, ilaç ve tıbbi malzeme yok

Şehit Usame’nin cenazesi İsrail’e tepki sloganları ve tekbirlerle toprağa verildi. Gazze’da abluka nedeniyle sağlık hizmetlerinin yeterli derecede verilememesi. Hastanelerin durumunu içler acısı noktaya getirdi. Ciddi derecede ilaç ve tıbbi malzeme ihtiyacı var. Fas tarafından Gazze’de kurulan Sahra hastanesi bu alanda Gazze’de önemli bir boşluğu doldurmaya çalışıyor.. Hastaneyi ziyaret eden Hamas siyasi büro başkanı İsmail Haniyye,  fas kralı 6. Muhammed'e desteğinden dolayı teşekkür etti.  Haniyye “İsrail'in Gazze'ye uyguladığı abluka sağlık sektörünü büyük oranda etkiledi. İlaç ve tıbbi araç gereç yok. Bu da bizim direniş gücümüzü zayıflatıyor.”Dedi.

Ramallah’ta ablukakın kaldırılması için yürüyüş düzenlendi

Öte yandan, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, Filistin yönetiminin Gazze'ye uyguladığı yaptırımlara tepki yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce filistinlinin katıldığı yürüyüşe katılanlan “ablukayı kaldırın” ifadelerinin yazıldığı döviz ve pankartlar taşıdı. Zaman zaman Suriye’de bazı hedefleri bombalayan İsrail’den ise yeni bir açıklama geldi. İsrail ordusu,  Suriye'den sınırına doğru yaklaşmakta olduğunu ileri sürdüğü bir insansız hava aracını füzeyle imha ettiğini açıkladı.