Hac, Allah'ın bir lütfudur

29 Temmuz 2022 Cuma
Hac, Allah'ın bir lütfudur

Hac, Allah'ın bir lütfudur

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Kabe'nin Yolları" programına Prof. Dr. Halit Eren konuk oldu. "Kabe'nin Yolları" programında kutsal topraklara Hac veya umre ibadetini yapmak için giden kişilerin manevi yolculuklarında yaşadıkları hatıralar izleyiciyle buluşuyor.

Hac ibadeti sırasında yaşadıklarını anlatan Eren, "Hac, Allah'ın bir lütfudur." ifadelerine yer verdi. Eren, şöyle konuştu:

"Allah ve Peygamber aşkıyla gidiyorsunuz Kabe’ye. O anda Mehmet Akif'in Necip Çöllerindeki şiiri aklınıza geliyor. O ziyaret ve orada tasvir ettiği anlattığı manzara aklınıza geliyor. Siz de onu yaşıyorsunuz. Medine-i Münevvere öyle. Sonra Cennetü'l Bakiye gittiğinizde ziyaretinizi yapıyorsunuz. Ashabın, Ehl-i Beytin, Peygamber Efendimiz'in yakınlarının, Hz. Osman'ın kabr-i şeriflerini ziyaret ediyorsunuz. Elhamdulillah, gittik, gördük, ziyaret ettik, nasip oldu."

Hacca çocuklar ile gidilmesinin önemine ilişkin konuşan Eren, anne babaların bu noktadaki sorumluluklarına değindi. Eren, şu ifadeleri kullandı:

"Anne ve babanın en önemli vazifesi çocuklarını iyi yetiştirmektir. En önemli olan husus İslam ahlakı ile yetiştirmek. Bu da Kabe-i Muazzama'ya götürmek o duyguyu beraber yaşamak, hem onların geleceklerini, nasıl yetişmeleri gerektiğini göstermiş oluyorsunuz. Hem de siz de onlarla birlikte o anı yaşıyorsunuz. Onlar, başka bir açıdan bakıldığında bunlar da Allah'ın bir lütfu. Size bu imkanı veriyor. Ailece gidiyorsunuz, çocuklarınızı götürüyorsunuz. Onların o duygularla yetişmelerine bir imkan sağlanmış oluyor."