Hadis Okumaları’nda “Cihad” kavramı konuşuldu…

13 Ocak 2023 Cuma
Hadis Okumaları’nda “Cihad” kavramı konuşuldu…

Hadis Okumaları’nda “Cihad” kavramı konuşuldu…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Prof. Dr. Hayati Yılmaz ile Hadis Okumaları" programında "Cihad" kavramına dikkat çekildi. 

"Vaazlar, Kur'an-ı Kerim sohbetleri, konferanslar cihadın içerisinde değerlendirilmesi gerekiyor. 'Emri bil maruf nehyi anil münker' cihadın içerisindedir." diyen Yılmaz, cihad kavramının terör örgütleriyle özdeşleştirilmesinin son derece yanlış olduğunu ve bir algı operasyonu olduğunu söyledi. Yılmaz, şöyle devam etti:

Cihadın sadece savaşmak olmadığını söyleyen Yılmaz, "Hadis-i şerifte geçtiği üzere İslam'ın zirvesidir. Bazı terör örgütlerinin yaptıkları eylemleri 'cihadist' olarak tanımlayıp cihadi kavramıyla özdeşleştirmek tamamen yanlıştır ve bir algı operasyonudur." dedi.

"Cihad, bir Müslüman'ın Allah için ortaya koyduğu çabadır. İlim de bunun içindedir ve cephede savaşa kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsar. Dolayısıyla yapılan dersler ve vaazlar, Kur'an-ı Kerim sohbetleri, konferanslar cihadın içerisinde değerlendirilmesi gerekir. 'Emri bil maruf nehyi anil münker' cihadın içerisindedir. Cihad kavramının İslam'da çok özel bir yeri var. Bir hadis-i şerifte cihad, İslam'ın zirvesi kabul edilir. Batılı birtakım devletlerin yaptığı gibi bazı terör örgütlerinin yaptıkları eylemleri 'cihadist' olarak tanımlayıp cihadi kavramıyla özdeşleştirmek tamamen yanlıştır ve bir algı operasyonudur." 

"Prof. Dr. Hayati Yılmaz ile Hadis Okumaları" her Cuma saat 16.00’da Diyanet TV’de…