Hazır ve paketlenmiş gıdalar “Helal Gıda” da ele alındı…

8 Ekim 2020 Perşembe
Hazır ve paketlenmiş gıdalar “Helal Gıda” da ele alındı…

Hazır ve paketlenmiş gıdalar “Helal Gıda” da ele alındı…

Helal gıdanın bir Müslüman için önemi ve hangi yiyeceklerin helal gıdaya dahil olduğuna dikkat çekilen “Helal Gıda” nın bu haftaki bölümünde hazır ve paketlenmiş gıdaların helal olma şartları ele alındı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Üyeleri Dr. Muhlis Akar ve Rifat Oral’ın da konuk olduğu programda, "Fermantasyona uğrayan gıdaların helallik durumu nedir?" "Fermantasoyona uğramış olmak haram bir maddeyi helale dönüştürür mü?" "Paketlenmiş gıdaların denetimleri nasıl yapılıyor?" sorularına da cevap verildi.

Alanında uzman konuklarla helal gıda noktasında paketlenmiş gıdalarda aranan helallik şartlarına değinilen programda, Dr. Muhlis Akar hazır ve paketlenmiş gıdaların helallik şartlarına ilişkin şu sözleri söyledi:

“Hazır gıdalar paketlere girmeden önce paketlerin kendine göre ambalaj standardı oluyor. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar gıdanın doğallığının sağlıklı oluşunun temizliğinin korunması gerekiyor. Son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekiyor.”

Paketlenmiş gıdalarda aranan helallik şartlarına ilişkin konuşan Rifat Oral ise şu sözleri söyledi: 

“İçinde domuz mamülü ya da alkol olmaması gerekir. Özellikle bunu biz defalarca vurguluyoruz. Belki ümmetin bu bağlamda iki tane büyük imtihanı var. Biri domuz, biri içki. İşte hazır gıdalarda da bunlardan kaçınılması tavsiye edilmektedir. Tüketiciler aldıkları gıdaların mutlaka içindekiler kısmını okumalılar. Bu konuda bilinçli olmalarını tavsiye ediyoruz.”

“Helal Gıda” her Cumartesi saat 19.00’da Diyanet TV’de…