İzdiham Hakkında Diyanet'ten Açıklama

26 Eylül 2015 Cumartesi

Kutsal topraklarda meydana gelen izdiham faciasında hayatını kaybedenlerin sayısı 769’a, yaralıların sayısı ise 934’e yükseldi... Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ise, izdihamda daha önce açıklandığı gibi 4 değil 2 Türk hacının hayatını kaybettiğini, diğer 2 Türk hacının ise farklı nedenlerle vefat ettiğinin anlaşıldığını açıkladı. Faciada, 6 Türk hacının kayıp olduğu, yaralı 8 Türk hacının ise askeri uçakla Ankara'ya getirileceği belirtildi. 

 

Hayatını Kaybeden Hacıların Sayısı 769'a Yükseldi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Mina’da şeytan taşlama ibadeti sırasında hayatını kaybeden hacıların sayısının 769’a yükseldiğini açıkladı. Bakanlık yaralıların sayısını da 934 olarak güncelledi. Faciada hayatını kaybeden Türk hacıların isimleri de açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç’in açıklamasına göre, bayramın birinci günü Mina’da şeytan taşlama ibadeti sırasında meydana gelen izdihamda 2 Türk hacı hayatını kaybetti. İzdihamda 1947 doğumlu Sahure Coşkun ile 1949 doğumlu Cemaynur Bozkurt hayatını kaybetti. Vefat eden bu hacıların her ikisinin de Yozgat’tan gelen kafilenin içinde oldukları açıklandı.

Bu arada izdihamda kaybolan 6 Türk hacıdan 3 gündür haber alınamıyor. Kayıp Türk hacıların isimleri şöyle: Yozgat kafilesinden 1951 doğumlu İsmail Arslan ve Şengül Arslan, 1941 doğumlu Satılmış Gençel, Kastamonu kafilesinden 1957 doğumlu Hikmet Çapar ve 1958 doğumlu İsmail Muzır. Kayıp hacı Enver Karaküllah’ın ise hangi kafileden olduğu ve doğum tarihi henüz belirlenemedi.

Diyanet, izdiham faciasında 8 Türk hacının yaralandığını, bu hacıların önümüzdeki günlerde askeri uçakla ankara’ya getirileceğini açıkladı. 

 

İZDİHAMDA HAYATINI KAYBEDEN TÜRK HACILAR:

  • SAHURE COŞKUN (1947 – YOZGAT) 
  • CEMAYNUR BOZKURT (1949 – YOZGAT) 

 

İZDİHAM SONRASI KAYBOLAN TÜRK HACILAR:

  • İSMAİL ARSLAN (1951 – YOZGAT)
  • ŞENGÜL ARSLAN (1951 – YOZGAT)
  • SATILMIŞ GENÇEL (1941 – YOZGAT)
  • ENVER KARAKÜLLAH 
  • HİKMET ÇAPAR (1957 – KASTAMONU)
  • İSMAİL MUZIR (1958 – KASTAMONU)