Mehmet Bedel'in vefa öyküsü...

11 Mayıs 2022 Çarşamba
Mehmet Bedel'in vefa öyküsü...

Mehmet Bedel'in vefa öyküsü...

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve vefa öykülerinin ele alındığı "Vefakar" programında Burdur Merkez'de sipsi imalatı yapan Mehmet Bedel'in vefa öyküsü ele alındı.

Burdur'da sipsi yapımı ile uğraşan Mehmet Bedel, hayatını ve yaptığı müzik aletlerini "Vefakar" programında anlattı.

Bedel, 40 yılı aşkın imalatını yaptığı sipsi yapımına ilişkin de konuştu. UNESCO tarafından 2000 yılında "Dünya Kültür Mirası Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülünü aldığını ifade eden Bedel, şu ifadeleri kullandı:

"Sipsi yapımı ve icracısı olarak bu ödülü aldım. Benim için bu, en büyük ödül. Çoban kavalı yapıyorum. Eskiden çobanlar kullanıyordu. Günümüzde bu kavalı müzisyenler kullanıyor. Çobanlar, hiç kullanmıyor. Kavalın yanında zurna da yapıyorum. Kabak kemane, curna da yapıyorum. İlk Türkmenistan'da bir festivalde gördüm sipsiyi. Dilli düdük ismini almış ve sonradan sipsi ismini almış. Antalya, Burdur, Muğla yani Teke yöresinde çalınıyor. Sipsi kamıştan yapılır. Gövde ve ağızlık olarak iki parçadır. Gövde klavye kısmıdır. Ağızlık nefesin verildiği kısımdır. birleştiği zaman da sipsi olur. Eski yıllarda tek sesle çalınırken ben uzun süredir çalışmalarım neticesinde her sesten sipsi yapmaya başladım. Şu anda her sesten sipsi yapıyorum. Büyüdükçe ses pesleşiyor, kalınlaşıyor. Küçüldükçe de ince sesler veriyor bu şekilde bir müzik aleti. " 

Vefanın önemine değinen Bedel, kendinden küçüklere kültürel değerlerini önemsemeleri için şu sözlerle tavsiyelerde bulundu:

"Eski eserlerimizi bizim çocuklar önemsemiyor. Şimdi bilgisayar çağı diyorlar. Cep telefonundan bakıyorlar. Bizim çocukluğumuz daha hisliydi. Babam, bir bağlama çalar, türkü söylerdi herkes oturur, ağlardı. Uzun hava söylendiği zaman ağlayanlar olurdu. Şimdi söyle umurlarında değil. Ben, sipsi çalıyorum. Programlarda yaşlılar çaldırırlar genellikle. Çaldığım zaman yaşlılar ağlarlar. Gençler, daha hareketli şarkılar isterler." 

Ressam ve gazeteci İliçin Çetiner’in yaklaşık 100 yıllık evini satın alan Bedel, evi restore ederek kültür evine dönüştüreceğini söyledi. Restorasyon yaptırdıktan sonra, bu evde İliçin Çetiner'in yapmış olduğu resimlerin sergileneceğini ifade eden Bedel, burayı kültür evi ve yöresel ürünlerin satışının yapıldığı bir yer olarak da düzenleyeceğini ifade etti. Bedel, "İliçin Çetiner'e vefa borcumu ödemiş olacağım. Vefa, ona karşı bizim borcumuz hayatını ve eserleri gelecek nesillere taşımak bizim vefamız." ifadelerini kullandı.

"Vefakar" her Cumartesi saat 21.00’de Diyanet TV’de…