Mevlid-i Nebi’nin “Peygamberimiz ve Çocuk” teması 'Cuma'ya Doğru'da ele alındı...

2 Kasım 2020 Pazartesi
Mevlid-i Nebi’nin “Peygamberimiz ve Çocuk” teması 'Cuma'ya Doğru'da ele alındı...

Mevlid-i Nebi’nin “Peygamberimiz ve Çocuk” teması "Cuma'ya Doğru"da ele alındı...

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mevlid - i Nebi Haftası'nın konusu olarak belirlenen "Peygamberimiz ve Çocuk" konu başlığı Diyanet TV'de ekranlara gelen "Cuma'ya Doğru" programında ele alındı. 

70. bölümüyle izleyiciyle buluşan "Cuma'ya Doğru"ya bu hafta Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak konuk oldu. 

Kur’an tilaveti ve ilahilerin de yer aldığı programa konuk olan Din Hizmetleri Genel Müdürü Albayrak, Hz. Peygamber’in örnekliğinde anne babaların çocuklarını yetiştirirken üzerine düşen sorumluluklara değindi. 

Mevlid Kandili’nin Diyanet TV ekranlarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki programla idrak edildiğini ifade eden Albayrak, Müslümanların olduğu her nokta bizi ilgili kılıyor diyerek, Dünya’daki bütün Müminlerin umudunun Türkiye olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Millet varlığımızın olduğu her yer gönül coğrafyamız, Müslümanların bulunduğu her nokta bizi ilgili kılıyor. Bugün Afrika'da, Arakan'da, Türkistan'da, Filistin'de, Irak'ta, Suriye'de, Kıbrıs'ta, Dağlık Karabağ'da, Azerbaycan'da Dünya'nın neresinde olursa olsun bütün Müminlerin duası, umudu, hayali Türkiye. O yüzden Allah, devletimize ve milletimize zeval vermesin.”

"Resule itaat eden Allah'a itaat etmiş olur."

“Dinin ana direği üzerine oturduğu dört direkten birisi sünnettir. "Resule itaat eden Allah'a itaat etmiş olur." direk cevabı bu. "Resul size neyi getirdiyse onu alın. Neyden sizi nehyettiyse ondan uzak durun." Peygamber'in dindeki rolü nedir? Kur'an'ın ete kemiğe bürünmüş halidir. Yaşayan Kur'an'dır Resulullah Efendimiz.”

Diyanet TV âdeta bir üniversite, bir mektep oldu…

“Çocuklarını yetiştirirken Peygamber Efendimiz, Kur'an'ı örnek aldı. Mevlid-i Nebi'de bizim bir sloganımız var. ‘Allah Resulünü anmak, anlamak, hayatımızı onunla anlamlandırmak.’ Anma da problem yok, anlamakta da problem yok. Diyanet Televizyonumuz artık bir üniversite oldu. Bir mektep oldu. Pandemi sürecinde her bir programı bir eğitim, muhteşem. Dikkat edin, beni dinleyen kardeşlerim lütfen kızmasınlar. Anmak tamam, anlamak tamam hayatı anlamlandırmak. Hz. Muhammed’in yaşantısını hayatımıza almak konusunda eksiğiz.

 “Cuma’ya Doğru” her Perşembe saat 21.30’da Diyanet TV’de…