'Rahmet Elçileri' ilk bölümüyle izleyiciyle buluştu…

13 Ocak 2022 Perşembe
'Rahmet Elçileri' ilk bölümüyle izleyiciyle buluştu…

"Rahmet Elçileri" ilk bölümüyle izleyiciyle buluştu…

Diyanet TV'nin yeni programı "Rahmet Elçileri" ilk bölümüyle izleyiciyle buluştu.
 
Allah'ın elçileri Peygamberlerin anlatıldığı "Rahmet Elçileri" programında, Hz. Âdem’den Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e kadar Rahmet Elçileri'nin örnek hayatları ekrana taşınıyor.
 
Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak'ın anlatımıyla ekranlara gelen "Rahmet Elçileri" programında Hz. Adem'in hayatı Kur'an ve hadis ışığında izleyiciye aktarıldı.
 
İnsanın yaratılışına dikkat çeken Albayrak, şu ifadelere yer verdi:
 
"Malum olduğu üzere kâinattaki her şeyi ve her işi, canlı-cansız her varlığı takdiriyle yaratan, yaşatan ve yöneten Allah Teâlâ’dır. Rabbimiz, âlemin göz bebeği ve yaratılmışların en şereflisi olan insanı yaratmayı takdir buyurmuştur. Son ilahi kitap hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle; 'Hani Rabbin meleklere, ‘Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım' demişti. Onlar, 'Biz seni övgü ile tesbih ederken ve senin kutsallığını dile getirip dururken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?’ dediler. Allah ‘Şüphe yok ki ben sizin bilmediklerinizi bilirim' buyurdu.' Ayet-i kerimede yer alan iki ana konuya dikkatlerinizi çekmek isterim: İlki, Rabbimizin insana verdiği kıymetin bir ifadesi olan 'Halife' kelimesi… Buradan da anlıyoruz ki, her insan öncelikle kendi varlığının farkında olmalı; Allah’ın yarattığı her insana verdiği yüce değeri aklında tutarak, insana ve insanlığa karşı tavır ve davranışlarında, saygılı olmalıdır. Ayet-i kerimede yer alan ve dikkatlerinize sunmak istediğim ikinci husus ise meleklerin insanı merak etmeleri ve insan hakkında bilgi edinmek istemeleridir. Çünkü varlık âlemine ilk defa çıkacak olan insan, bilinmeye ve merak edilmeye değer bir makama sahiptir."
 
"Varlığı sonradan olan her şeyin bir hammaddesi olduğu gibi, insanın da bir hammaddesi vardır. 'Andolsun biz insanı şekillenebilir özlü balçıktan, (şekil verilip) kurutulmuş çamurdan yarattık.' ayetinden ve 'Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız; Âdem ise topraktandır.' sözleriyle Peygamberimizin hadis-i şerifinden anlıyoruz ki Hazret-i Âdem ve dolayısıyla insan topraktan yaratılmıştır. Toprağın bize ifade ettiklerini şöyle sıralayabiliriz: Öncelikle toprak mutevazıdır. Üzerinde devam eden hayata karşı, sessiz ve sakindir. Mevlana Celâleddin Rûmî Hazretleri’nin, 'Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.' sözü, bu gerçeği veciz bir şekilde ifade eder. Toprak, bereketlidir.Toprak, 'Ana'dır. Mayamız, özümüz toprağa aittir. Ondan yaratıldık, varacağımız yer de toprak anamızın şefkatli kucağıdır."
 
"Rahmet Elçileri" her Salı saat 14.00'te Diyanet TV'de...