Ramazanın Hatırlattığı İbadet 'İtikaf'

5 Haziran 2018 Salı

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise ebedi azaptan kurtuluş olan ramazan ayının son on gününe girdik. Peygamber efendimizin sünnetlerinden biri olan itikaf ibadetini yapmak isteyenler camilere kapanacak, bayrama kadar, dünya telaşından uzaklaşıp Allah rızası için gece gündüz ibadet edecek. Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye genelinde 9 bin 364 camiyi itikafa hazırladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye genelinde 9 bin 364 camiyi İtikafa hazırladı

Peygamber efendimizin en önemli sünnetlerinden birisidir, itikaf ibadeti. Ramazan’ın  son on gününde yerine getirilir. Ramazan ayını daha anlamlı ve verimli bir şekilde geçirmek isteyenler, Diyanet İşleri Başkanlığınca yurt genelinde hazırlıkları tamamlanan 9 bin 364 camide itikafa girebilecekler. 

Ankara'da Kocatepe ve Maltepe camileri başta olmak üzere 251 cami, İstanbul'da ise 225 cami itikafa hazır.itikaf için müminler, 10 gün süreyle camilerde kalıyor ve dünya hayatından tamamen uzaklaşıyor. Bütün kalbiyle, cismiyle Allah'a yöneliyor. Günlerini ibadet ve dua ile geçiriyor.

İtikafın amaç ve içeriğini anlatan Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Mehmet Kapukaya, en önemli şartlarından birinin ibadet süresi içinde cami ve mescitlerde bulunmak olduğunu belirtiyor. İşte böyle önemli bir sünneti yerine getirmek isteyenler bugünden itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği camilerde gece gündüz ibadet yapabilecek. Allah’tan af ve mağfiret dileyecek; itikafın sonunda ise mübarek Ramazan bayramına erişecek.

Vatandaşlar, itikaf için hazırlanan camilerin listesine, Diyanet İşleri Başkanlığının Ramazan ayı için hazırladığı "ramazan.diyanet.gov.tr" internet adresinden ulaşılabilecek.